פירות

לקראת חג הסוכות, משרד החקלאות מתריע: חל איסור על הכנסת סטים של ארבעת המינים ממדינות זרות לישראל

אתרוג

אתרוג

חג סוכות מתקרב בצעדי ענק, ההכנות לקראת החג בעיצומן וכך גם רבים מגיעים לישראל כדי לחגוג את החג בארץ. בהתאמה לכך, גם השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות ופיתוח הכפר נערכים ומתגברים את כוחותיהם בביקורת הגבולות, מחשש להכנסה של ארבעת המינים ללא אישור, שעלולים להוות סכנה לקיומה של החקלאות המקומית.

אטרקציות חקלאיות, טיולים מודרכים, סיור בחממת דגים ועוד

תמרים

תמרים

בתיירות ערבה תיכונה, מזמינים בחוה"מ סוכות, ליהנות מאטרקציות חקלאיות, טיולי טבע ומעונת גדיד התמרים שהחלה בערבה התיכונה - משפחות ומבקרים מוזמנים להשתתף בחוויה.

ארגון מגדלי הפירות: יבול הרימון יעמוד השנה על כ- 40,000 טון

רימון

רימון

בתקופת חגי תשרי צורכים הישראלים כ- 6,000 טון רימונים

לקראת ראש השנה תשפ"ב מוסר ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות כי, יבול הרימון יעמוד השנה על היקף של כ- 40,000 טון בדומה לאשתקד, כאשר בשנת 2019 עמד היבול על כ- 55,000 טון.

חודש עמוס למגדלי הרימונים באזור נתניה: "לא לקחת את החקלאות כמובן מאליו"

רימונים

רימונים

מגדלי רימונים מאזור נתניה מספרים על הפרי המיוחד, חושפים את סגולותיו, מגלים איך הם אוהבים לאכול אותו ומביעים תקווה שלמרות הקשיים, גם בעתיד יגדלו פה רימונים. מיוחד לראש השנה

שיעור היסטוריה:

"אני דור שלישי במשק. סבא שלי התיישב פה בשנות ה-30 של המאה הקודמת, הוא היה מוותיקי היישוב, וקיבל שטח אדמה לעיבוד. בתחילת שנות השבעים, אבי מנחם ז"ל רכש משק בסמוך לאביו על מנת להרחיב את הפעילות החקלאית".

למה דווקא רימונים?

נפתח מרכז הפודטק הבינלאומי בגליל: "מנוע צמיחה לאזור"

חדשנות

חדשנות

מרכז החדשנות הצפוני שהקים היזם אראל מרגלית ישלב בפעילותו חברות טכנולוגיה גדולות, סטארטאפים, גופי השקעה, תאגידים בינלאומיים ומוקדי מחקר ואקדמיה, שיפתחו באזור שלוחות לצורך המטרה.

מרגלית: "פותחים ליזמים המקומיים דלת לעולם"

היזם אראל מרגלית, יו"ר ומייסד קרן JVP, השיק היום (ה') את מרכז הפודטק הבינלאומי בגליל, Margalit Startup City Galil. מרכז החדשנות הצפוני החדש של מרגלית שממוקם בקריית שמונה, יעסוק בקידום פתרונות לבעיות בוערות של העולם, כגון חקלאות חכמה, התחממות כדור הארץ, הרעב העולמי והצורך במזון בריא, תוך שילוב המהפכה הטכנולוגית בחקלאות.

פרצת המס שתחזק את שוק הפירות הקפואים

פירות קפואים

פירות קפואים

בחוות דעת יועמ"ש משרד האוצר נקבע כי אין דרך למסות משקאות ממותקים בבתי עסק. אלה נשענים על שוק הפירות הקפואים, שיזכו להקלות גם ברפורמת החקלאות

שני מהלכים שמקדם לאחרונה משרד האוצר צפויים להיטיב עם השחקנים המוכרים פירות קפואים, מיצים ושייקים. הראשון הוא רפורמת החקלאות, שמטרתה היא להוריד את יוקר המחיה בכל הקשור לפירות וירקות על ידי פתיחת השוק ליבוא. מחירי התוצרת המקומית מאמירים מדי שנה, ועל פי הרפורמה יופחת גם המכס ממוצרי הפירות הקפואים, ולא רק הטריים. מהלך זה שעשוי להוזיל משמעותית את עלות חומרי הגלם.

פקידי האוצר נוקטים במדיניות דורסנית הפוגעת בחקלאים ובאזרחי ישראל

פירות

פירות

ההצעה של רפורמה לחקלאים כסעיף בחוק ההסדרים לא רק שאינה פועלת בכיוון הנכון אלא מגבירה את אי האמון של החקלאים לכוונות הנסתרות של פקידי האוצר והעומד בראשם. בינתיים מי שמתעשר על חשבון הציבור והחקלאים הם היבואנים ורשתות השיווק

זה שנים רבות שמתקיים דו שיח של חרשים בין המדינה, בעיקר באמצעות האוצר לבין נציגי החקלאים והמרחב הכפרי לגבי גיבוש חשיבה עדכנית לחקלאות הישראלית והאמצעים להתאימה לעת הזו.

במקום לנקוט בדרך של גיבוש חשיבה עדכנית, בדומה למתרחש בכל המדינות המתקדמות בעולם, נוקטים פקידי האוצר במדיניות דורסנית הפוגעת לא רק בחקלאים אלא גם באזרחי ישראל.

החקלאים הפגינו נגד חוק ההסדרים: "לא אנחנו עושקים את הציבור"

הפגנת החקלאים

הפגנת החקלאים
צילום ארגון מגדלי הפירות

אלפי חקלאים הפגינו בגבול הצפון נגד הרפורמה של שרי האוצר והחקלאות • במהלך ההפגנה פרצו עימותים בין חקלאים לחיילים, לאחר שחלק מהמוחים ניסו לפגוע בגדר • "רשתות השיווק הן שעושקות את הציבור"

לפי חקלאים הפגינו היום (שלישי) במושב אביבים (סמוך לגבול ישראל-לבנון), נגד הרפורמה ששרי האוצר והחקלאות מנסים לקדם במסגרת חוק ההסדרים - ולא בהסכם מולם. עוד קוראים החקלאים לשרי האוצר והחקלאות לטפל ברשתות השיווק "שעושקות את הציבור", ולא לפגוע בחקלאים הישראלים "שנאבקים על פרנסתם".

פרי של עץ מתקופת בית שני שוחזר בערבה

תמרים

תמרים

לאחר מחקר של עשרות שנים: פרי של עץ מתקופת בית שני שוחזר בערבה

חוקרות ישראליות הצליחו להנביט תמרים מזרעים של זן נכחד מלפני כ-2,000 שנה • ד"ר סולווי: "התגלית היא נס, נרגשות להחיות זן קדום של תמרים"

פרי של עץ תמר קדום בעל יכולות סגולה שנכחד לפני כ-2,000 שנה שוחזר בערבה. לאחר עשרות שנים של מחקר ועבודה בשטח הצליחו חוקרות ישראליות להנביט תמרים מזרעים מזן נכחד מתקופת בית שני. כמות פירות קטנה הונבטה בהצלחה בשנה שעברה, וכעת מניבים העצים פירות בכמות גדולה יותר אשר חלקם אף צפויים להימכר במהדורה מוגבלת למבקרים במתחם העצים.