חקלאות

אם עושים השוואות, אז עד הסוף: אל תאשימו את החקלאים ביוקר המחיה

החקלאים הישראלים יודעים להתחרות בתנאי שוק דומים. כלומר שהם יזכו לתמיכות ישירות כמו כל חקלאי מדינות ה-oecd, מי שמרוויח מפתיחת הייבוא הוא לא הצרכן, אלא רק היבואן

על רקע העלייה במדד המחירים לצרכן יש מי שבוחרים להאשים את החקלאים. אותם "קפיטליסטים" בוחרים לנקוט "באמת האלטרנטיבית" ואף מגדילים לאחרונה משום מה להאשים את שר החקלאות ופיתוח הכפר בכל תחלואי המדיניות או היעדר המדיניות זה שנים רבות גם באשר לחקלאות הישראלית.

תוצרת חברתית: החקלאים תרמו כ-26 אלף טון של פירות וירקות לנזקקים

ענף החקלאות מתמודד כבר שנים עם אתגרים כמו משבר האקלים שמשפיע על תנאי הגידול, המחסור בכוח אדם ופתיחת שוק הפירות והירקות ליבוא. כל אלו, לא מנעו מהם לתרום לנזקקים 26,450 טון של עודפי תוצרת טרייה השנה. לקראת חג השבועות מסכם 'לקט ישראל' את שיתוף הפעולה עם הענף

ענף החקלאות בישראל, מתמודד כבר שנים עם שלל אתגרים שמקשים עליהם והופכים את תהליכי הגידול למסורבלים יותר ורווחיים פחות.

האתגרים עמדו בפניהם כוללים את משבר האקלים שמשפיע על התנאי לגידול, המחסור בכוח האדם ופתיחת שוק הפירות והירקות ליבוא שהביאה להגדלת ההיצע ותחרות על כיסו של הצרכן.

"בחקלאות אורגנית צריך לקום כל בוקר ולהבין שאתה לא יודע כלום"

בגיל 16 כבר ניהל בועז חביביאן את המשק המשפחתי, לאשתו מיכל בכלל הייתה דיפלומה מה"קורדון בלו", אבל אחרי סיבוב בהודו הבינו שמה הם רוצים לעשות זה לגדל חקלאות אורגנית.

היום הם נחשבים למשווקים הגדולים בענף ללקוחות פרטיים. "אנשים רואים את האדמה על הירקות שלנו ויודעים להעריך את זה", הם אומרים ומודים ש"במחירים של רמי לוי אנחנו לא יכולים להתחרות, אבל באלה של שוק הכרמל כן"

המלחמה בעזה נראית הכי רחוקה בעולם כשאתה יושב מתחת לסככה בקצה השדה של משפחת חביביאן בנחם שליד בית שמש. אבל אז מודיעים שיש "צבע אדום בהודיה" שליד אשקלון, שם נמצאים 250 מתוך 310 הדונמים של המשפחה.

נלחמים בפסולת החקלאית ומקדמים קיימות בחקלאות

המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות אוספים ומפנים מחקלאים פסולת חומרי הדברה ומפחיתים סיכון אפשרי לציבור, לבעלי החיים ולסביבה; חקלאים יכולים להעביר חומרי הדברה מסוכנים שפג תוקפם לאתרי איסוף מוסדרים ללא תשלום, לשם שמירה על סביבה בטוחה ונקייה

״המחירים ירדו והחקלאים לא ייפגעו"?

התיקון לחוק הגנת הצומח אושר לקריאה שנייה ושלישית

במסגרת ההליך שייכנס לחוק ההסדרים, יבחנו תנאי גידולם של פירות וירקות בעולם, ויקבעו התנאים לייבוא שלהם לארץ | יו"ר התאחדות האיכרים והחקלאים, דובי אמיתי: ״הייבוא נעשה קל אך משרד האוצר שוכח את התמיכה הישירה״

ועדת הכלכלה של הכנסת בראשות דוד ביטן (הליכוד) אישרה אתמול (שלישי) לקריאה שנייה ושלישית את תיקון חוק הגנת הצומח, במסגרת אישור פרק החקלאות בחוק ההסדרים. בכירה במשרד החקלאות: "אין מקום לשיקולים זרים בנושאים שאנחנו מתעסקים בהם". היו"ר ביטן: "נעקוב ונוודא שההצעה תמומש כך שהמחירים ירדו והחקלאים לא יפגעו". 

השימוש בחומרי הדברה בישראל הוא נרחב, וזה ממש מסוכן

דוח מבקר המדינה מעיד: היקף השימוש בחומרי הדברה, שנועדו להתגבר על בעיית המזיקים, עולה משמעותית - ופוגע בבריאותם של הצרכנים הישראלים. אז מה עושים? לומדים לרסס אחרת

דו"ח מבקר המדינה התפרסם - ואת השורה התחתונה שלו אין דרך להדביר: אנחנו מרססים את המזון שלנו המון, הרבה יותר ממדינות אירופה, באופן שעלול לפגוע בבריאותנו ובסביבה כולה.

מצב מדאיג וליקויים בפירות ובירקות שכולנו אוכלים

על פי הדו"ח של מתניהו אנגלמן, בישראל משתמשים בכמות חומרי ההדברה גדולה יותר מזו של מדינות אירופה שנבדקו 

ליקוי נוסף, הוא ההליך הארוך והאיטי שבגינו לוקח זמן רב לאסור חומרי הדברה אסורים, שכבר נאסרו מעבר לים • משרד החקלאות לא ביצע אכיפה נגד מעסיקים שנמצאו אצלם ליקויי בטיחות

מבקר המדינה, רו"ח מתניהו אנגלמן, פרסם היום (שלישי) דו"ח הסוקר את השימוש בחומרי הדברה בארץ בפירות ובירקות. הדו"ח בוחן בין השאר אם משרד החקלאות תיקן ליקויים שונים שנחשפו בדו"ח קודם משנת 2017 ושאר ליקויים שעדיין לא תוקנו.

משרד החקלאות מפרסם: תכשירי ההדברה המורשים לשימוש בכרמים בישראל לשנת 2023

תכשירי ההדברה המורשים לשימוש בכרמים בישראל לשנת 2023

רשימת תכשירי ההדברה המורשים לשימוש בכרמים בישראל לשנת 2023 וימי ההמתנה לשוק המקומי.

 

לרשימה לחץ כאן

לכבוד ל"ג בעומר, משרד החקלאות מפרסם נתונים על צריכת תפוחי האדמה המקומית:

הישראלי הממוצע צורך כ-35 ק"ג תפוחי אדמה בשנה
איזה זן תפוח אדמה הישראלים מעדיפים? איפה אנחנו ביחס לעולם? והאם כדאי להסתכל טוב יותר לפני שנמהר לשים את שקית תפוחי האדמה בעגלה בסופר?
חגיגות ל"ג בעומר בשנים האחרונות לובשות צורה חדשה, כאשר אנשים רבים מוותרים על מדורות החג ובוחרים לציין אותו בדרכים אלטרנטיביות. אולם, הביקוש לתפו"א המסורתיים שמאפיינים את החג לא ירד. 

מכון המחקר מיגל אירח כנס בינלאומי במסגרת הפרויקט האירופי היוקרתי LENSES

משתתפי כנס מיגל

משתתפי כנס מיגל
צילום: קרן מיגל

חוקרי מיגל הציגו את הפיילוט הראשון מסוגו למערכת אגרו-וולטאי במטעי פרי

מכון המחקר מיגל, של החברה לפיתוח הגליל, אירח את הכנס הבינלאומי של לנסס LENSES - פרויקט אירופי, במימון קרן PRIMA, בו חברים מוסדות מחקר מובילים משש מדינות- שלוש מאירופה (איטליה, ספרד, יוון) ושלוש מאגן הים-התיכון (טורקיה, ירדן וישראל). פרויקט לנסס LENSES עוסק בהסתכלות הכוללת בתחום החקלאי (NEXUS) - השפעות מים-אנרגיה-סביבה ומזון (WEFE) ביחס לגידולים חקלאיים שונים.