מפקחי משרד החקלאות חשפו ניסיון להברחה של כ-400 סחלבים לישראל

כל הסחלבים הוברחו מאירופה • פוטנציאל השווי הכספי עומד על עשרות אלפי ₪ • הסחלבים ככל הנראה יועדו למכירה בישראל • הסחלבים היו עלולים לגרום נזק עצום לסחלבים המקומיים לנוכח גילוי וירוס Odontoglossum

השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות חוזרים ומדגישים: הכנסת חומר צמחי מבלי אישור עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לחקלאות הישראלית. לכן אין להכניס לישראל פירות, ירקות, צמחים ודברי עץ שמקורם בחו"ל

בשעות הלילה המאוחרות, מפקחי השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות ורשויות המכס בנתב"ג עיכבו אזרחית ישראלית שחזרה מאחת ממדינות אירופה ועברה במסלול הירוק. המפקחים שחשדו בנוסעת מצאו שלוש מזוודות המלאות בכ-400 שתילי סחלבים. ככלל, על פי החוק להגנת הצומח, שתכליתו מניעת חדירת נגעים והתפשטותם, קיים איסור על יבוא תוצרת צמחית לישראל ללא אישור. מבדיקה ראשונית עולה כי החשודה תכננה למכור את השתילים שהבריחה בישראל. נגד החשודה נפתחו הליכים משפטיים, והסחלבים הועברו להשמדה.

השתילים נשלחו למעבדה על ידי הפקחים ולאחר הבדיקה התברר כי הם נגועים בווירוס Odontoglossum ringspot virus ממשפחת הטובמו, המוגדר כנגע הסגר הפוגע קשות בסחלבים ומועבר באופן מכני, אפילו ממגע יד אדם שנגע בצמח הנגוע ונוגע לאחר מכן בסחלב אחר ולמעשה מדביק אותו בווירוס. הווירוס מדווח כגורם מחלה בלמעלה מ-20 סוגים של סחלבים ומעלה חשש כי עלול לגרום נזק לסחלבים ככלל וגורם להמתת הסחלב הנגוע. מלבד הגידול המסחרי של סחלבים לנוי אשר עלול להיפגע, הוירוס עלול לפגוע גם בגידול של סחלב הווניל (Vanilla planifolia ). נזק משמעותי נוסף מהתבססות של וירוס זה בארץ עלול להיגרם מפגיעה בסחלבים הקיימים בטבע הישראלי הכוללים בין היתר את  בן-חורש, דבורנית, שפתן, סחלבן, בן-סחלב ועוד, ביניהן מינים נדירים הנמצאים בסכנת הכחדה. 

על פי מאגרי מידע עולמיים, הווירוס גם עלול להדביק צמחים בסוג Brassica אשר כולל בתוכו גידולים חקלאיים משמעותיים כמו כרוב, לפת, חרדל, כרובית, ברוקולי, קנולה ועוד) אולם מידת הנזק במקרה כזה אינה ידועה. יתר על כן, בניסויים שבוצעו בתנאי מעבדה, הווירוס הדביק גם צמחי קינואה וצמחים ממספחת הסולניים.