הדוד מאמריקה, הטכנולוגיה מישראל

משרד החקלאות ופיתוח הכפר אירח משלחת רשמית, רמת דרג, של הממשל האמריקאי 

את המשלחת מוביל רודני סניידר, היועץ לראש הסוכנות להגנת הסביבה של ארה"ב ((EPA, במטרה ללמוד על היכולות הישראליות בנוגע לשימוש חוזר במים ולקדם שיתופי פעולה בתחום

מנכ"לית משרד החקלאות, נעמה קאופמן-פס: "ארה"ב היא שותפה חשובה ומרכזית של מדינת ישראל. אני שמחה על ההזדמנות לחזק את יחסינו עימם, במיוחד כשמדובר על נושא בעל חשיבות כה רבה לעתיד החקלאות, בטח לנוכח משבר האקלים ההולך ומחמיר. אנו תמיד שמחים לשתף בידע ובניסיון שלנו, על מנת לקדם קיימות בחקלאות החיונית כל כך לעתיד ביטחון המזון בישראל, ובעולם"

הבוקר (ב') משרד החקלאות ופיתוח הכפר, אירח באירוע במעמד המשנה למנכ"לית, אירנה אטינגר וויינשטיין, משלחת רשמית רמת דרג של הממשל האמריקאי, שהגיעה ארצה לביקור בן חמישה ימים, במטרה להגביר את שיתוף הפעולה החקלאי, הטכנולוגי והמסחרי בין שתי המדינות לאור משבר האקלים, בדגש על תחום השימוש החוזר בים. 

בשנים האחרונות עם התגברות אירועי מזג אוויר קיצוניים, ומשבר האקלים ההולך ומחריף, מדינת ישראל מהווה מובילה טכנולוגית בשימוש חוזר במים, מוקד ידע בסדר גודל בינלאומי בתחומי ההשקיה, ניהול מקורות מים וחקלאות מדברית.

בישראל כ-87% מהשפכים המטופלים עוברים לשימוש חקלאי – השימוש הרחב ביותר בעולם במים מושבים בחקלאות. לנוכח ניסיונה המקצועי והייחודי של ישראל, השבוע מבקרת בישראל משלחת רשמית של הממשל האמריקאי, כשבראשה עומד רודני סניידר, היועץ לראש הסוכנות להגנת הסביבה של ארה"ב (EPA). לאור זאת, מבקרת השבוע בישראל משלחת רשמית מארה"ב הכוללת נציגים מסוכנויות פדרליות, רשויות וספקי מים, חברות מים והנדסה, איגודי מים לאומיים, מכוני מחקר ונציגים של חברות מסחריות מרחבי ארה"ב.
 
הבוקר, המשלחת, שבראשה עומד רודני סניידר, היועץ לראש הסוכנות להגנת הסביבה של ארה"ב (EPA) הגיעה למשרד החקלאות ופיתוח הכפר וזכתה לקבל הצצה לשיטות פעולה ולטכנולוגיות החדשניות ביותר הנמצאות בשימוש היום בישראל בהיבטי השבת מים בחקלאות, ממיטב המוחות העוסקים בתחום מטעם משרד החקלאות ומכון וולקני.  זאת, תוך התמקדות בניסיון מדעי מצטבר, ותוך התייחסות להיבטים של חקלאות מדייקת והשימוש ההולך ומתפתח בבינה מלאכותית לצרכי חקלאות.

בהמשך הביקור המשלחת תקיים מספר סיורים במתקני התפלה וטיהור מים בעמק חפר, מעיין צבי, שורק ושפד"ן. כמו כן, המשלחת תבקר בקיבוץ עין גדי, המהווה מוקד לחקלאות מדברית, ובמתקן של חברת אינטל בקרית גת. 

בתום הסיור, המשלחת צפויה לגבש דו"ח שיעסוק במסקנות של חברי המשלחת ונציגי המשרדים, תוך מתן דגש מיוחד לגיבוש המשך שיתופי פעולה בתחום החשוב בין המדינות. בתוך כך, הדו"ח צפוי להתמקד בשימור ושיפור רגולציה לייצוא חקלאי וטכנולוגי; חיזוק מערך הייצוא הטכנולוגי ומשיכת השקעות חיצוניות לחדשנות ולאגרו-טק הישראליים; העמקת שיתוף הפעולה בנושאי מים, והרחבתו לתחומים סביבתיים נוספים. 

במשרד החקלאות מדגישים כי משלחת זו הינה חלק משיתוף פעולה מתמשך בין מדינת ישראל לבין ארה"ב בנוגע למדיניות, מדע וטכנולוגיה להשבת מים. זאת, כחלק ממאמץ משותף לקדם סוגיות של קיימות בחקלאות, במיוחד על רקע משבר האקלים הגלובאלי וקידום מדיניות של צמצום הפסולת בתהליכי ייצור מזון טרי. המשלחת המדוברת מהווה המשך טבעי של פעילות זו, ומטרתה לקדם חילופי מידע, טכנולוגיה ומדיניות הדדיים. 

המשנה למנכ"לית משרד החקלאות ופיתוח הכפר, אירנה אטינגר וויינשטיין, פתחה את האירוע ואמרה: "אנו שמחים על ביקור המשלחת, המהווה המשך לשיתוף הפעולה הפורה בין המדינות, ומקווים למקסם את תרומתנו לקידום הקיימות והחסינות של משאבי המים בארה"ב.  כמדינה מוגבלת מים, באזור בעל אקלים צחיח-למחצה, מדינת ישראל פיתחה מומחיות בתחום השבת המים, וכיום אנו מובילים עולמיים בתחום זה. אנו מקווים להמשיך את שיתוף הידע והטכנולוגיה עם עמיתינו מארה"ב, על מנת לממש את יעדינו המשותפים בנוגע לביטחון מים, חוסן אקלימי וקיימות". 
 

משלחת במשרד החקלאות.

משלחת במשרד החקלאות.
צילום - מיכאל דימנשטיין-לעמ.jpg