הברחה של מלונים וענבים מהרשות הפלסטינית

מפקחי יחידת הפיצו"ח במשרד החקלאות סיכלו, בסוף השבוע, הברחה של 10 טון מלונים, שמקורם ברשות הפלסטינית 

 חקלאי הבקעה עובדים במרץ כדי להביא את המלונים הישראליים לשווקים • הקפידו לרכוש במקומות מוסדרים, לחפש את הסימן שזה מכאן ולעודד צריכה של תוצרת חקלאית ישראלית!
אחד מהסממנים לקיץ הוא ללא ספק המלון המתוק והטעים. את המלונים כבר ניתן למצוא בחנויות, אבל צריכתם ללא ספק, אינה שווה את זה בכל מחיר. מלונים איכותיים וישראלים שאספו חקלאי הבקעה, מחכים כבר בחנויות ובירקניות. 
מפקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) במשרד החקלאות, בשיתוף רשות המעברים של משרד הביטחון, סיכלו, בסוף השבוע, ניסיון הברחה של כ-10 טון מלונים וניסיון נוסף להברחה של כחצי טון ענבים. על פי הממצאים, עולה כי כל התוצרת החקלאי גודלה ברשות הפלסטינית, ללא כל פיקוח אודות איכות מי ההשקיה, סוג תכשירי ההדברה בהם נעשה שימוש וחומרי הדישון. 
המקרה הראשון בו חשפו המפקחים את הברחת המלונים אירע במעבר הבקעה, כאשר משאית סחורה ניסתה להעביר את התוצרת עם תעודת משלוח מזויפת. הנהג, ישראלי בן 25, טען שהמשלוח הועמס בחצבה בערבה, אולם במסגרת חקירתו, הודה כי הסחורה הוברחה מהכפר הפלסטיני ברדלה. המלונים יועדו לשיווק ככל הנראה בדרום הארץ, אולם אלו נעצרו במעבר. לנוכח הסכנה הממשית לבריאות הציבור, כל הסחורה הושמדה, ונגד הנהג נפתחו הליכים משפטיים. 
במקרה נוסף, מפקחי משרד החקלאות תפסו כחצי טון ענבים שהוברחו ברכב מסחרי במחסום חוצה שומרון. נהג הרכב, אזרח ישראלי, תושב הצפון בן 30, הציג גם הוא תעודת משלוח מזויפת. אך לאחר בדיקה וחקירה ראשוניות,  הודה הנהג כי הסחורה הוברחה מכפר טובס שבשטחים. הענבים יועדו לשיווק בצפון הארץ. הסחורה הושמדה, ונגד הנהג נפתחו הליכים משפטיים.
במשרד החקלאות מדגישים כי מעבר לסכנה הממשית לבריאות הצרכנים בצריכת תוצרת חקלאית זו, ישנה גם סכנה ממשית לחקלאות הישראלית. כיוון שתוצרת צמחית הנכנסת לישראל באופן מוסדר, עוברת פיקוח וביקורת במעברי הגבול על ידי מפקחי משרד החקלאות. כל זאת, במטרה לוודא שלא יכנסו מזיקים ונגעים שמסוגלים להרוס ענפי חקלאות רבים.
 

ענבים מוברחים

ענבים מוברחים,
צילום משרד החקלאות.jpg