בני הנוער שמתנדבים בחקלאות בחופש הגדול

הרחק מהמזגן - וכמה שיותר קרוב לאדמה: בני הנוער שמתנדבים בחקלאות בחופש הגדול

עמותת "חיבורים בחקלאות" מעודדת את התיכוניסטים לנצל את חופשת הקיץ לתמיכה בענף החקלאות שנקלע למשבר קשה בעקבות המלחמה, ולסייע לחקלאים - מדרום רמת הגולן ועד הנגב. קמה ליכטמן, בת 17, מתנדבת בקטיף ברמת הגולן: "המלחמה מוכיחה שהעם שלנו מחובר לאדמה, וככל שנעבוד אותה יותר - כך גם נהיה מחויבים לה יותר"

עם שעון מעורר ב-5:00 בבוקר, יצאו קמה ליכטמן, בת 17, ויוגב גמליאל, בן 16, מגיתית שבבקעת הירדן לעבר אבני איתן שבדרום הגולן. יחד עם כ-30 חברים הם הגיעו למטע של חקלאי שפנה לעמותת "חיבורים בחקלאות" בבקשה לסיוע בקטיף ודלייה של פטל.

גמליאל, שלומד בישיבה חקלאית, כבר מורגל בהשכמה מוקדמת. "כל בוקר, מיד אחרי תפילת השחרית, אנחנו יוצאים לעבודה חקלאית באזור גוש שילה, כוכב השחר ופסגות, ובעקבות המלחמה הגענו השנה גם למקומות נוספים בארץ שהיו זקוקים לעזרה", הוא מספר.

את הזיקה לעבודת האדמה הוא קיבל בירושה ממשפחתו. "סבתא שלי, בת 71, היא חקלאית ומגדלת תמרים ותאנים. גם אבא שלי ואח שלו הם חקלאים, והשאיפה שלי היא להמשיך את השושלת המשפחתית ולעבוד בחקלאות כשאהיה גדול. החלום שלי הוא להמשיך ליישב את הארץ ולהפריח אזורים שוממים.

אני מעודד את הצעירים להצטרף, לצאת לטבע ולנשום אוויר. ההתנדבות עוזרת לחקלאות הישראלית. למרות הקושי והחום - זה מדהים וכיף, והתרומה למדינה היא עצומה", הוא מוסיף.

"להפוך את החופש הגדול למשמעותי"

בדומה לגמליאל, גם עבור ליכטמן זו לא הפעם הראשונה שהיא מתנדבת לסייע לחקלאים. לדבריה, ההתנדבות בחקלאות הפכה למסורת עבור הנוער מגיתית.

"זו ממש לא הפעם הראשונה שלי, התנדבתי כבר במגוון פעילויות חקלאיות - בקטיף של זעתר, אננס, אבוקדו, קישוא, כרוב וחסה. הכי כיף היה בקטיף תותים, שם גם אפשר לנשנש בין לבין", היא אומרת.

"המטרה היא להפוך את החופש הגדול למשהו טוב ומשמעותי יותר עבורנו ועבור הסביבה", היא מוסיפה. "כשפרצה המלחמה, התחלנו לעזור לחקלאים במושב ואחרי חודש עברנו לסייע גם לחקלאים בדרום ובצפון. המלחמה מוכיחה שהעם שלנו מחובר לאדמה, וככל שנעבוד אותה יותר - כך גם נהיה יותר מחויבים לה".