בשבוע אחד נתפסו כ-8 טון של תותים ב-5 ניסיונות שונים להברחת תותי שדה מעזה

חשש משרד החקלאות התאמת: מבדיקה מדגמית שנעשתה לתותים שנתפסו נמצאה כמות חריגה של חומרי הדברה הרבה מעל התקן המותר, אשר מהווה סכנה לבריאות הציבור

עונת התותים בשיאה ויחד עמה גם ניסיונות ההברחות מעזה אל תוך ישראל. אל התותים הצטרפו בשבוע האחרון גם העגבניות שניסו להסתנן אל הצלחת הישראלית. מפקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות ופיתוח הכפר (פיצו"ח) פעלו בשבוע האחרון במחסומי עוטף ירושלים, בשוק באר שבע ובשוק הכרמל שבתל אביב, במטרה לאתר שיווק ירקות ופירות שמקורם מעזה, אשר אסורים לשיווק בישראל. כנגד כל המבריחים נפתחו הליכים משפטיים. סך הכל נתפסו כ-8 טון תותים מוברחים וכ-400 ק"ג עגבניות.

במהלך הפעילויות האחרונות, מצאו מפקחי משרד החקלאות בשוק בבאר שבע 375 ק"ג של עגבניות שמקור גידולן הוא בעזה. על אף שמותר לשווק עגבניות מעזה. במקרה זה העגבניות לא עברו את שרשרת הבדיקות המתבצעת בכל משלוח תוצרת חקלאית טרייה, לא בוצע דיגום לשאריות מיקרוביולוגיות ושאריות חומרי הדברה. כאשר לא מתבצעות בדיקות אלו והגידול נעשה ללא פיקוח משרד החקלאות, קיימת סכנה מהותית לבריאות הציבור כמו גם לענפי חקלאות רבים כיוון שלא בוצעה בדיקת מזיקים.
בנוסף, סוכלו בשבוע האחרון עוד 5 ניסיונות הברחה של תותי שדה מעזה. בין התותים שאותרו, היו גם כ-840 ק"ג בפעילות משותפת עם השיטור העירוני בשוק הכרמל שבלב העיר תל-אביב-יפו. בשתי פעילויות נוספות במעבר אל-זעים שבעוטף ירושלים, נתפסו עוד 2 ניסיונות הברחת תותי שדה, כאשר במקרה אחד נתפסו 600 ק"ג תותים ובמקרה השני נתפסו 4.5 טון ובהם התותים המבוקשים. מקרה נוסף סוכל במחסום ביתר הסמוך ליישוב ביתר עלית, ובו נתפסו למעלה מ-600 ק"ג תותי שדה. המקרה הרביעי התרחש במחסום המנהרות שבעוטף ירושלים. בבידוק ביטחוני שנעשה בשיתוף עם חיילי המחסום, נעצר רכב חשוד שהגיע מכיוון בית לחם. במהלך הבדיקה נמצאו בתא המטען של משאית 1.2 טון של תותי שדה שמקור גידולם גם הוא מעזה.
מבדיקה מדגמית במעבדות משרד החקלאות ופיתוח הכפר, נמצאו בתותי השדה כמות חומרי הדברה חריגה וגבוהה הרבה מן התקן המותר, כמו גם חומרים שכלל אינם מותרים לשימוש בתותי שדה. הימצאות חריגות אלו בתותי השדה ובכלל בתוצרת החקלאית אותה אזרחי ישראל צורכים, מהווה סכנה מהותית לבריאות הציבור. על כן, כלל התותים שנתפסו הועברו להשמדה.
על פי חוק שיווק תוצרת חקלאית ישנם מספר תנאי סף לכניסת תוצרת חקלאית לארץ, ובניהם: חובת מעבר סחורות במקומות מוסדרים על פי חוק, דיגום התוצרת לשאריות מיקרוביולוגיות ושאריות חומרי הדברה בכדי לוודא שהתוצרת הושקתה במים מתאימים וטופלה בחומרים מורשים ועוד. תוצרת חקלאית שלא עברה את התהליכים הללו, מהווה סכנה מהותית לבריאות הציבור וכן עלולה להוביל לכניסת מזיקים ונגעים, אשר עלולים להרוס ענפי חקלאות רבים. הירקות שמקורם בעזה, אשר מותרים לשיווק בישראל, הם עגבניות וחצילים בלבד. 
 

סיכול הברחת תותים

סיכול הברחת תותים
צילום דובר משרד החקלאות