נזקי טבע

ד”ר מיכל לוי: “משבר האקלים, לא יודע גבולות, גם לא במזרח התיכון”

המדענית הראשית של משרד החקלאות , ד"ר מיכל לוי, אמרה בוועידה הגלובאלית Aim 4 Climate  בוושינגטון;

"פיתוח 'חקלאות בת קיימא' היא צעד מכונן לביסוס חוסן ל-מערכות ייצור המזון בכל רחבי העולם. מדינת ישראל, הצליחה לאורך השנים לטפח ענפי חקלאות משגשגים בזכות חדשנות טכנולוגית, מחקר ופיתוח, וזאת למרות תנאי האקלים הקשים והצחיחים".

“משבר האקלים, לא יודע גבולות, גם לא במזרח התיכון, פיתוח חקלאות בת קיימא, היא צעד מכונן לביסוס חוסן למערכות ייצור המזון בכל רחבי העולם…” – כך אמרה היום (יום חמישי, י”ט באייר התשפ”ג) המדענית הראשית של משרד החקלאות, ד”ר מיכל לוי .

משרד החקלאות מזהיר: המזיק שעלול לפגוע בענף ההדרים

הדרים

השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות זיהו לאחרונה נגעים חדשים של פסילת ההדר האסייתית באזורים חדשים, ובחצרות פרטיות. החשש: התפשטות לשטחים חקלאיים. כך תזהו את המזיק

גידול של 15% בשנה: נזקי מזג האוויר לחקלאות ב-2022 עמדו על 334 מיליון ש"ח

בקנט מציינים כי העלייה נובעת ממשבר האקלים, כאשר לפני עשור נאמד היקף הנזקים השנתי הממוצע ב-170 מיליון שקלים בלבד

החורף הקר בחודשי ינואר ומרץ גרם לנזקים בהיקף של כ-84 מיליון ש"ח | מנכ"ל קנט: "צריך להיערך להתמודדות עם משבר האקלים והשלכותיו על החקלאות הישראלית, לא בטוח שבשנים הבאות נוכל לסמוך על אספקת תוצרת חקלאית מיובאת"

משרדי החקלאות והגנת הסביבה פועלים במשותף למניעת שיטפונות ושיקום נחלים:

‏כ-88 מיליון שקלים יושקעו בשנת 2022 למימון פרויקטים של רשויות הניקוז לניהול נגר עילי, צמצום נזקי שיטפונות והצפות ושיקום נחלים

מדובר בהשקעה בהיקף חסר תקדים במסגרת נוהל תמיכה ברשויות הניקוז, המצטרפת לשורת צעדים מהעת האחרונה שמוביל משרד החקלאות ופיתוח הכפר, בראשם החתימה על הסכם היסטורי עם משרד האוצר ורמ"י להקצאת 1.2 מיליארד ש"ח לנושא 

בשל משבר האקלים: נזקי החורף לחקלאות עלו ב-8% לכ-140 מיליון שקל

גפן

עיקר הנזקים - כתוצאה מהקור שפגע בירקות ובחיטה ומהרוחות שהזיקו לפירות הגדלים על עצים • שמוליק תורג'מן, מנכ"ל קנט שתפצה את החקלאים המבוטחים: "אין אף ענף במשק, מלבד החקלאות, הנאלץ להתמודד מדי יום עם ההשלכות הכלכליות של משבר האקלים"

140 מיליון שקל, זהו הסכום בו תפצה קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, את החקלאים בגלל נזקי מזג האוויר. זאת לאחר שהשלכות ההתחממות הגלובלית ושינויי האקלים פגעו במהלך החורף בחקלאים וביבול. מסיכום נתוני חורף 2021-2022 (דצמבר2021 - אפריל 2022) עולה כי מדובר בעלייה של כ-8% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד ובזינוק של למעלה מ-37% ביחס לחורף 2019-2020.

עשה עלייה: משרד החקלאות נלחם בנגע חדש והרסני שפלש לישראל

הדרים

הדרים

"פסילת ההדר האסייתית" הוא נגע הגורם למחלת הגרינינג, מחלה בהדרים, שנחשבת למחלה המסוכנת ביותר בעולם בהדרים. הנגע אותר ב-750 דונם פרדסי עמק חפר, ועתה מפקחי המשרד יוצאים נגדו למלחמה בכדי למגרו מהמדינה

"פסילת ההדר האסייתית", או בשמה המדעי Diaphorina citri Kuwayama, מוכרת כמזיק של הדרים וכווקטור של מחלת הגרינינג -מחלת הדרים שנחשבת כמחלה ההרסנית ביותר בהדרים, ונגרמת על ידי החיידק "Candidatus Liberibacter". המחלה משמידה את העץ ומביאה למותו, כיוון שאין דרך לרפא עצים. 

חוות דעת: ההקלה ביבוא עלולה לגרום לכניסת מינים פולשים לארץ

נמלה צהובה

נמלה צהובה

מנהלת אגף מגוון ביולוגי ושטחים פתוחים במשרד להגנת הסביבה הזהירה מהתוכנית להגברת התחרות בחקלאות: "יבוא צמחי ללא מערכות פיקוח ובקרה ואכיפה הדוקים יאפשר באופן ודאי הכנסת מזיקים ומינים פולשים בשיעור גבוה יותר לישראל, כולל מינים לא מוכרים בישראל"

בכירה במשרד להגנת הסביבה מתריעה כי התוכנית להגברת התחרות בחקלאות, בין היתר על ידי יבוא פירות וירקות, עלולה להיות מסוכנת - בין היתר בשל חשש מכניסת מינים פולשים לישראל.

אחרי לילה קפוא: הגשם חוזר. אלה שיאי הקור

קור

קור

במרום גולן נמדדו הלילה מינוס 4.4 מעלות, גם בנגב ובערבה צנחו הטמפרטורות אל מתחת לאפס. עם מאווררים ומדורות: החקלאים באזורים המועדים לקרה פעלו לאורך הלילה למניעת נזק לפירות. התחזית המלאה

אחרי עוד לילה קפוא, הטמפרטורות טיפסו מעט הבוקר (יום ג') וימשיכו לעלות גם לאורך היום. בשעות הלילה צפויה להתגבר הרוח מדרום-מערב, ובהמשך יחל גשם בצפון. מחר לפנות בוקר יירד גשם גם במרכז והוא ילווה בברקים ורעמים.

קרן הביטוח לנזקי טבע: גידול של 60% בפיצויים לחקלאים בשל משבר האקלים

פירות רקובים

פירות רקובים

מנתוני הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות עולה כי זו תשלם לחקלאים פיצויים בגובה 205 מיליון שקלים רק עבור הקיץ האחרון. "עיקר הנזק נגרם כתוצאה מהחורף החם יחסית שעברנו שהוביל למחסור קיצוני ביבול הפירות"

בתוך שלוש שנים בלבד קנט שילמה למגדלי הירקות למעלה מ-200 מיליון ש”ח פיצויים בעקבות נזקי מזג האוויר לגידולים

שדה יבש

שדה יבש

למעלה מ-200 מיליון ש”ח. זהו סכום הפיצויים ששילמה קנט בשלוש השנים האחרונות, למגדלי הירקות בלבד.

כך עולה מסיכום שערכה הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות לקראת חידוש ביטוחי הירקות לעונת 21-22. למי שאינו מודע להשלכות המעשיות של שינויי האקלים וההתחממות הגלובאלית