כלכלה

שותפות המו"פ פיט נכנסת להשקעה בחברה שעוסקת בטכנולגיה חקלאית

מעבדה

פיט השקיעה מיליון דולר נגד הקצאת מניות בחברה שעוסקת בפיתוח של ציפוי אכיל לפירות וירקות שמאריכים את חיי המדף שלהם

שותפות המו"פ פיט השקיעה בחברת סופרסקה מיליון דולר כנגד הקצאת מניות. וזאת כחלק מסבב גיוס במסגרתו גייסה סופרסקה סכום כולל של כ- 3.5 מיליון דולר, כאשר מתוכו השקיעה OurCrowd  כ- 2.25 מיליון דולר.  

״הולכים להרוג את החקלאות הישראלית בשביל 72 ש״ח בחודש״

פיני סריזדה (40), מגדל עגבניות: ״יש פה כלכלה שלמה של עובדי שינוע, אריזה, פלסטיק ושיווק שתלויים בחקלאות״

שמעון ביטון, חקלאי מגבול הצפון, זועם על רשתות השיווק: ״הם קונים עכשיו חברות תעופה וכולם שותקים״

פרסום הרפורמה שמתכנן משרד האוצר לחקלאות הישראלית, הסעיר את הרוחות אצל העובדים בענף. שלושה חקלאים, מגדלים בענפי ייצור שונים שעלולים להיפגע מהרפורמה, מדברים על התחושות, החששות והתקוות מהתכנית. 

הרפורמה בחקלאות: הצרכן ירוויח והחקלאים ייפגעו - אולי קצת יותר מידי

התוכנית המהפכנית שהציגו משרדי החקלאות והאוצר עוררה זעם שלא נראה כמוהו זמן רב

אין ספק שפתיחת השוק לייבוא תוריד מחירים, אבל לא בטוח שהפיצוי שמוצע לחקלאים יספיק כדי להחזיק את הענף בחיים

כשמדברים על מצב החקלאות בארץ צריך להתחיל מהתוצאה: על פי נתוני האוצר מחירי הירקות והפירות עלו בשנים האחרונות ביותר מ-80% וצריכתם ירדה בהתאם. על פי נתוני משרד החקלאות משנת 2007 ועד שנת 2018, הייצוא של התוצרת החקלאית מישראל הצטמצם בכ–1.5 מיליארד דולר בשנה. ולמה הנתון הזה מעניין אותנו? כי הוא מעיד על מצב החקלאות הישראלית, שככל הנראה מאבדת מקסמה בעולם.

החקלאים נגד ליברמן: "הרפורמה היא התאבדות, חיסכון של 70 שקל זה מבזה"

"הצעה לא מקצועית וחסרת הגיון שעוד לא נראתה פה שפשוט תחסל את החקלאות והחקלאים בישראל"

ירון סולומון ראש מחלקת התיישבות בתנועת האיחוד החקלאי יצא נגד הרפורמה של שר האוצר לחיסכון של 2.7 מיליארד שקל למדינה בעקבות פתיחת הייבוא לפירות וירקות:

הרפורמה החדשה שהגו שר האוצר אביגדור ליברמן ושר החקלאות עודד פורר, אולי נשמעה קוסמת ללא מעט אנשים, כאשר שוק הפירות והירקות ייפתח לייבוא בקלות יתרה עם הפחתת הבירוקרטיה והקלת הרגולציה על הענף במה שאמור לחסוך למדינה כ-2.7 מיליון שקל.

"הרפורמה של ליברמן ופורר תשמיד את החקלאות בישראל"

שר החקלאות מר עודד פורר

שר החקלאות מר עודד פורר
צילום יצחק הררי דוברות הכנסת

כך הגיב אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, על פרסום הרפורמה המקיפה ביבוא פירות, ירקות וביצים. שר החקלאות פורר: "אנחנו באים כאבא שבא לילדים שלו ואומר 'צריך להשתפר'"

משרדי האוצר והחקלאות פרסמו היום רפורמה מקיפה ביבוא פירות, ירקות וביצים, במטרה להפחית את יוקר המחיה ומצד שני להבטיח את שגשוג ענף החקלאות בארץ. החקלאים מנגד טוענים שהרפורמה תחריב את ענף החקלאות.

יש עוד דרך להוריד את מחירי הפירות והירקות - בלי לפגוע בחקלאים

אביגדור ליברמן

אביגדור ליברמן
צילום מרק ליימן לע"מ

בעוד שאין ערובה לכך שפתיחת השוק ליבוא תוזיל את המחירים לצרכן, אבל כן בטוח שהיא תפגע בחקלאות המקומית

עולה השאלה מדוע האוצר לא מנסה לעזור לחקלאים הישראלים לייצר בזול, ומתעקש למשל להעלות עוד יותר את מחיר המים לגידולים או להמשיך לגבות את ההיטלים היקרים על עובדים זרים

האוצר רוצה להפחית מכסים על פירות, ירקות וביצים; החקלאים מאיימים לשבות

שר האוצר מר אביגדור ליברמן

שר האוצר מר אביגדור ליברמן

צילום לע"מ MARK NEYMAN

לפי האוצר, מטרת התוכנית, שתתפרס על פני חמש שנים, היא לפתוח את השוק לייבוא כדי להוריד מחירים - אך לא בטוח שההוזלה תגיע לצרכנים. במסגרת התוכנית, המתווה ייבחן מדי שנה ותינתן תמיכה ישירה לחקלאים במאות מיליוני שקלים. ראשי ההנהגה החקלאית והמועצות האזוריות כבר הכריזו על שביתת אזהרה ביום ראשון

לראשונה: הסכם שיתוף פעולה של ישראל עם איחוד האמירויות הערביות בתחום החקלאות

שר החקלאות עודד פורר עם שרת ביטחון המזון והמים של האמיריות מרים אלמהירי

שר החקלאות עודד פורר עם שרת ביטחון המזון והמים של האמיריות מרים אלמהירי
צילום: בנוביץ תקשורת – משה חרמון.

שר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר, והשרה לביטחון מזון ומים באיחוד האמירויות הערביות, מרים אלמהירי, חתמו לפני מספר דקות על הסכם ראשון מסוגו בתחום החקלאות

שר החקלאות, עודד פורר: "אני שמח על ביקורה של השרה לביטחון מזון ומים, מרים אלמהירי, שבחרה לפתוח את הביקור בישראל, במשרד החקלאות. אנחנו רואים עין בעין את חשיבות החקלאות, לטובת ביטחון המזון. זוהי הזדמנות גדולה לשיתוף פעולה בין שתי המדינות, שהחקלאות בהן היא קריטית לאספקת מזון טרי לתושבים. זרענו כאן את הזרעים לפרויקטים שעוד תשמעו עליהם"

שדה עגבניות וחשמל: כך נרתמת החקלאות לתעשיית האנרגיה הסולרית

אנרגיה סולארית

אנרגיה סולארית

מה עושה מדינה קטנה וצפופה כמו ישראל כדי להתגבר על בעיית השטחים שתופסים מתקנים סולריים? מחקר פורץ דרך בבית הספר לקיימות ולשינויי אקלים באוניברסיטת בן גוריון בנגב, מצא כי למתקנים פוטו וולטאים, הממוקמים בשטחים חקלאיים יש השפעה חיובית גם על הצמחים וגם על הפאנלים

הפקת אנרגיה מתחדשת מאור השמש על ידי מתקנים פוטו וולטאיים היא ההבטחה הגדולה ביותר בעולם הקיימות והאנרגיה הירוקה. אבל מה עושה מדינה צפופה וקטנה כמו ישראל שאין לה קרקע פנויה לפריסה רחבה של פאנלים סולריים? התשובה, מתברר, נמצאת במקום מפתיע למדי - ענף החקלאות.

זרעים של שוויון

אשה קוטפת פירות

אשה קוטפת פירות

כך יכולה החקלאות לסייע למאבק ברצח נשים

תלות כלכלית מותירה נשים רבות במעגלים של אלימות. תלות כזו גם פוגעת בביטחונם התזונתי של תושבי מדינות רבות. מעבר למדיניות של חקלאות מקיימת ואקולוגית שמונהגת בצורה דמוקרטית מעצים את כלל אזרחי המדינה, אך במיוחד משפר את מעמדן של הנשים