יבוא

יבוא

העגבנייה בישראל תתייקר בגלל הגבלת הייצוא בטורקיה?

הממשלה המקומית הודיעה כי רעידות האדמה שפקדו את המדינה לאחרונה גרמו לנזק בגידולים ב-11 מחוזות שונים, בעקבות כך נוצר מחסור ולכן ההחלטה על הגבלת היצוא עד אמצע אפריל. בישראל, שמייבאת את רוב העגבניות מטורקיה, חוששים כעת שמחירן יזנק משמעותית לאור המחסור הצפוי. משרד החקלאות: "נפתח מכסות יבוא פטורות ממכס ממדינות נוספות ככל שיידרש"

האם מחיר העגבניות יזנק לקראת חג הפסח? בעקבות הודעת משרד החקלאות הטורקי על הגבלת יצוא העגבניות עד ה-14 לאפריל, מכיוון שהגידולים נפגעו ברעידת האדמה, החשש הוא למחסור לקראת פסח ועליה במחיר.

סלט של הגבלות

הציבור בישראל מודע יותר ויותר לעובדה שסלט הירקות שלו הוא בינלאומי.

היקף יבוא הפירות והירקות לארץ עומד על כמיליארד דולר בשנה - צמיחה של 150% בעשור האחרון. למרות זאת, ישראל נחשבת עדיין ליצרנית של רוב תוצרתה, בתחומי המזון הטרי לפחות.

עמדת החקלאים המקומיים בעניין מבולבלת למדי. מצד אחד הם מפעילים לובי אגרסיבי להגנה על תוצרתם, מה שמוביל למכסות יבוא ולמכסים גבוהים. אך מצד שני, הם מבקשים לנצל כל הזדמנות למכור את תוצרתם במחירים גבוהים יותר לחו"ל, גם אם היצוא הזה גורם למחסור בשוק המקומי, שמוביל לצורך במכסות יבוא.

הקרב על השעועית: המחאה של מועצת הצמחים

מנכ"ל מועצת הצמחים צבי אלון לשר הכלכלה עמיר פרץ: "המכרז ליבוא שעועית קפואה פוגע קשות ושלא לצורך בחקלאות המקומית. השוק המוסדי נעלם כמעט לחלוטין"

מנכ"ל מועצת הצמחים צבי אלון שלח מכתב לשר הכלכלה עמיר פרץ, בו הוא מוחה על כך שמכרז שיצא מטעם משרד הכלכלה פוגע קשות ושלא לצורך בחקלאות הישראלית ובתעשייה המקומית.

אילו פירות וירקות מיובאים מחו''ל מכילים כמות גבוהה של חומרי הדברה ?

הדברה

הדברה
Image by zefe wu from Pixabay 

ייבוא התוצרת החקלאית לישראל גדל משמעותית בשנים האחרונות.

בדיקה מקיפה שנעשתה לתוצרת שמקורה בחו''ל מעלה כי 17% מהפירות והירקות לא עמדו בתקן הישראלי.

עם זאת, מתברר כי חוקי הייבוא יוצרים מצב בו סחורה של חקלאי ישראלי עשויה להיפסל – אך פירות וירקות עם חומרי הדברה גבוהים שמגיעים מחו''ל דווקא יאושרו

מחירי המלפפונים בנסיקה: משרד האוצר אישר יבוא ירקות באיחור

מחסור במלפפונים בירקניות

מחסור במלפפונים בירקניות
Image by Daniel Dan outsideclick from Pixabay 

רגע לפני החג, בעוד שמחירי הירקות בעלייה מתמדת מאז גל החום ובצל המחסור החמור במלפפונים, שמחירם לצרכן הגיע עד ל-14.90 שקל לק"ג - שר האוצר חתם על צו יבוא ללא מכס. ובינתיים: חשש למחסור גם בחלב

עכשיו נזכרים: רגע לפני החג, כשמחירי הירקות בנסיקה, משרד האוצר חתם על צו לייבוא ירקות טריים במכסות פטורות ממכס של כ-50 טונות

עיקר העלייה במחירים היא במלפפונים, שבירקניות מחירם נסק עד ל-14.90 שקל לק"ג, בשל מחסור חריף שנוצר בעקבות גל החום. בחלק מרשתות השיווק מוכרים ירקות בזול לקראת החג, אך מדובר במחירי הפסד.

מלפפונים מטורקיה ותפוחים מאמריקה: היבוא יציל את החקלאות הישראלית

מלפפונים

מלפפונים
Image by Krzysztof Jaracz from Pixabay 

על החקלאות בישראל להתמקד ביתרון היחסי שלנו. יש גידולים חקלאיים רבים שישראלים מאוד טובים בהם. 

ניסיון להפוך את ישראל לאוטרקית, כלומר מנותקת מסחר חוץ, ידרוש מאתנו כל כך הרבה שטחים לגידול חיטה, שבגידולה אנחנו לא טובים מספיק, שכל מדינת ישראל פשוט לא תספיק לכך

"איך יכול להיות שאנחנו משמידים עגבניות וכרוב, והמדינה ממשיכה לייבא?"

יואב כחלון

יואב כחלון

צילום: תמונה פרטית

יואב כחלון, חקלאי בצפון הנגב, לא מבין מדוע המדינה מאפשרת לרשתות כמו רמי לוי להמשיך לעבוד, אבל סוגרת את השווקים • "מה הייתה הבעיה לשים פקח בקצוות השוק ולשלוט בכניסה וביציאה, לחלק מסכות וכפפות? זה פגע לנו בפרנסה"

יואב כחלון, חקלאי בן 48, מגדל אבטיחים, בצל, מלונים וכרוב. הוא מעסיק 45 עובדים בסך הכול במושב גני יוחנן ומושב קלחים בצפון הנגב.

"עכשיו רואים שבלי חקלאות מקומית אין ביטחון מזון"

מחאת החקלאים

מחאת החקלאים (צילום: יח"צ)

"שר האוצר ושר הכלכלה ריסקו את החקלאות. עכשיו, במשבר הקורונה, רואים מה שווה החקלאות המקומית לביטחון המזון". כך אמר ל"ממון" ול-ynet, אושיק אפרים, מבעלי מפעל השימורים ויטה פרי הגליל, מושבניק ובן למשפחת חקלאים.

לדבריו, "כחלון והחברים שלו נתנו לחקלאים תחושה שלא צריך אותם. השפילו אותם, האשימו אותם ביוקר המחיה, ועכשיו יצטרכו לחזור אליהם על ארבע. אף אחד לא יודע מתי הקורונה תיגמר, אבל יצטרכו לחשוב על המגפה הבאה ועל ביטחון המזון. בשביל זה יצטרכו להשמיש בחזרה משקים, המדינה תצטרך להשקיע מיליארדים".

קרב חרמות: "נעצור את הייבוא החקלאי

עגלים

עגלים
Image by Sabine Fassbender from Pixabay 

אחרי חודשים של חרם פלסטיני על ייבוא עגלים והפגנות חקלאים, ועל רקע תוכנית טראמפ, החליט בנט לעצור את הייבוא החקלאי מהרשות: "מאות משקים קרסו". ברשות איימו תחילה בתגובה להפסיק את הייבוא מישראל, אך שר החקלאות הפלסטיני נשמע אחרת: "נלמד את הצעדים הנדרשים"

לא נשלים עם מציאות בה ממשלת ישראל תתמוך בחקלאים בטורקיה, באירופה או בעזה - על חשבון החקלאים בישראל

צילום: ארגון מגדלי הפירות

ירון בלחסן, המנכ"ל החדש של ארגון מגדלי הפירות בישראל נשא דברים באחד מהפנלים שהתקיימו במסגרת תערוכת החקלאות "יבול שיא" שהתקיימה במעיין חרוד, בו השתתפו גם שמעון אנטמן משה"מ, ד"ר ענת זיסוביץ משה"מ וספי בן דור מנכ"ל משתלת בן דור ביסוד המעלה. בתערוכה הציגו חברות חקלאיות והתקיימו הרצאות ופנלים בתחום החקלאות.