צור קשר דף הבית  
חיפוש
כותרת כתבה

 

השוק באי ודאות – החקלאים לא לוקחים סיכונים

החשש מנפילת אחת הרשתות אינו תיאורטי אלא מאוד מוחשי בשל התחרות העזה ועודף סניפים


חקלאי עין יהב, משווקי הירקות הגדולים לשוק הישראלי, כבר ביטחו את עצמם למקרה של קריסת רשת שיווק


מנהל אגודת עין יהב: החשש מנפילת אחת הרשתות אינו תיאורטי אלא מאוד מוחשי בשל התחרות העזה ועודף סניפים


הפרסומים על הפסדים כבדים לרשתות שיווק וחשש מקריסה כבר אינם מדירים שינה מעיניהם של חקלאי עין יהב, משווקי הירקות והפירות הגדולים בישראל. החקלאים החליטו שהם אינם יכולים ומוכנים לקחת על עצמם סיכון של קריסת רשת שיווק או סיטונאי בגלל תנאי השוק החליטו לבטח את עצמם בביטוח יחודי באמצעות בססח שמבטיח להם את התמורה המלאה בתרחיש כזה. 


לדברי דניאל לב, מנהל אגודת עין יהב, בשנים הקודמות שילמו חקלאים מחירים כבדים על קריסה של רשתות שיווק, מפעלי מזון או סיטונאים גדולים. לכולם צרובים בזיכרון הנפילות של קלאב מרקט בעשור הקודם ומספר מקרים נוספים. חלק מהחקלאים נאלצו להקדיש שנות עבודה רבות כדי לכסות על ההפסדים ולהחזיר את החובות שנוצרו להם ואחרים כבר לא הצליחו להתאושש ונפלטו מהענף. כמי שמשווקים בסכום של למעלה מ-200 מיליון שקל בשנה בשוק הישראלי איננו יכולים לקחת על עצמנו סיכונים מיותרים ולכן ביטחנו את החקלאים בכל התרחישים. 


לדברי לב, בשנים האחרונות צרפה אגודת עין יהב עשרות חקלאים מקיבוצים ומושבים ברחבי הארץ שמשווקים באמצעותה ולכן האחריות כפולה ומכופלת. לחקלאים יש די דאגות בהתמודדות עם פגעי הטבע והמזיקים ואנחנו מסירים מהם את "כאב הראש" הכרוך בכל הקשור לשיווק וגביית הכספים. 


כמי שמכיר וחש את השוק הקמעונאי הישראלי אני מאוד מודאג מהטווח הקרוב, אומר דניאל לב. החשש מקריסת רשת שיווק אינו תיאורטי אלא מוחשי ביותר בעקבות התחרות העזה שהתפתחה ועודף סניפים במקומות מסוימים שהפחיתו את הפדיון. אני מקווה שאתבדה והשוק הישראלי יוכל להמשיך להכיל את כולם. במקביל לעבודה מול הרשתות אנחנו פועלים ליצירת ערוצי שיווק ישירים לצרכנים במספר דרכים וכך נצמצם את פערי השיווק ונבטיח תמורה הוגנת לחקלאים על עבודתם.


חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט

תוכן ועיצוב: שמעון דקל