צור קשר דף הבית  
חיפוש
גישה חדשה

 

מכסי מגן על פירות וירקות יבוטלו ויוחלפו בתמיכה ישירה בחקלאים 

הגענו להבנות עם הממשלה


"במסגרת המו"מ המתקיים בין התנועות וארגוני החקלאים לבין משרדי האוצר והחקלאות הגענו להבנה שיש לשנות את שיטת ההגנה הנהוגה כיום על החקלאים", כך אומר איציק כהן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל. "על פי המתווה החדש, מכסי המגן על מוצרי החקלאות יבוטלו ובמקומם יקבע מנגנון של תמיכה ישירה בחקלאים כנהוג ברוב מדינות ה-OECD. בדרך זו החקלאי יוכל להמשיך לייצר ללא חשש ממשבר כזה או אחר".


לדברי מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות, הטענות שיש על מחירי התוצרת החקלאית כיום הן בחלקן הגדול מוצדקות. המחיר הגבוה לצרכן של מרבית הפירות נובע מהעיוותים הקיימים כיום בשיווק החקלאי ופערי תיווך גבוהים מדי שגורמים לכך שהחקלאי מקבל פחות מדי והצרכן משלם יותר מדי. הרשתות צברו כוח רב ומהוות כיום כ-70% מסך קניית התוצרת החקלאית ו-30% הם השווקים הסיטונאים, דבר שהיה הפוך לפני 30 שנים.


המתווה החדש המתגבש עם הממשלה יפתור חלק מהבעיה כיוון שהוא יאפשר לחקלאים לספק את הפירות במחירים נמוכים בלי להיפגע מכך הודות לתמיכה הממשלתית. לדברי איציק כהן, החלק השני בפתרון הוא התארגנות של חקלאים באזורים ובענפים שונים לשיווק משותף כמו שנעשה למשל במודל המצליח של "ענבי טלי" בלכיש ופירות בראשית מרמת הגולן והגליל שמקבלים מחירים ראויים לתוצרתם. שיווק מאורגן יוצר כוח מול הרשתות והסיטונאים ומאפשר ליצור ערוצים חלופיים להגיע ישירות לצרכן. את כל אלה יש ללוות בהקמת שוק סיטונאי ממלכתי גדול שייצר שוק משוכלל תרתי משמע.


החקלאות עוברת בשנים האחרונות מגמות שהן לכאורה סותרות, אומר מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות. החקלאים של היום הם יותר גדולים, יותר יעילים, יותר מקצועיים ויותר ממוקדים. מאידך, יש יציאה גדולה של חקלאים ממעגל היצור בגלל השוק הקשה, עלויות התשומות המתייקרות, המיסוי וגזרות שונות. גם מחיר המים הולך ומתייקר. אין גידול שיכול לשלם מחיר של מעל 3 שקל לקוב. מדי שנה אנו מגלים מזיקים חדשים שפוגעים קשות בגידולים ומאיימים להשבית מינים של פירות. הדרישות של הגורמים הסביבתיים הולכות ומחמירות, חומרי ריסוס רבים יוצאים מהשימוש והדבר מכביד ומייקר את עלות הגידול.


כתוצאה מכך כמעט שלא נותרו חקלאים קטנים והדור הצעיר לא חוזר לעסוק בחקלאות. מי שכן עוסקים בחקלאות צריכים להילחם על פרנסתם. משברי המחירים שאנו רואים חדשות לבקרים, כמו למשל האמרת מחירי העגבניות, נובעים בעיקר מנטישת שטחי חממות. אנו מאמינים שההסכם עם הממשלה יעצור מגמות שליליות אלו. 


ב-29 בפברואר תתקיים ועידת ארגון מגדלי הפירות בישראל הנערכת אחת לארבע שנים ואשר תעסוק בעתיד ענף הפירות. בועידה, שתערך בקריה החקלאית בבית דגן, יוצגו התפתחויות טכנולוגיות וחידושים וזאת לצד האיומים על עתיד הענף. 

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט

תוכן ועיצוב: שמעון דקל