צור קשר דף הבית  
חיפוש
כותרת כתבה

 

מחזירים את הכח לירקנים

ד"ר רענן כהן, יו"ר השוק הסיטונאי, עומד בראש הועידה להקמת שוק סיטונאי לירקות ופירות בגוש דן, שידאג לשקיפות מחירים וקביעת מחירי בסיס מנחים ברמה הכלל ארצית. הפתרון השפוי להתמודדות עם פערי התיווך של הרשתות הקמעונאיות, שאומץ כבר ב-40 מדינות מסביב לעולם ויאפשר הוזלה משמעותית של התוצרת החקלאית

 

בימים בהם הכיכרות גועשות והעם קורא לצדק חברתי, יש מי שגם מיישם פתרונות פרקטיים על השולחן, וסולל לנו את הדרך להורדת מחירי התוצרת החקלאית . במסגרת ועידת ישראל לחקלאות ה-2, שתפתח השנה ב- 14 בספטמבר בקיבוץ רביבים ברמת נגב, ותעסוק בין היתר בהתמודדות עם פערי התיווך ברשתות המזון בשראל ומשבר המזון העולמי, יציג ד"ר רענן כהן - יו"ר השוק הסיטונאי, את התוכנית להקמת שוק סיטונאי בגוש דן על ידי חברה ממשלתית, שיאפשר קביעה של מחירי בסיס מנחים לתוצרת חקלאית לצד שקיפות מחירים ותמיכה באוכלוסיות החלשות.
 
חסכון של בין 2-1 מיליארד ₪ לצרכן הישראלי

הפתרון המסתמן שוק סיטונאי בבעלות ממשלתית – במקום להתנפל ולהפגין או להחרים את רשתות השיווק יש פתרון: הקמת השוק הסיטונאי של גוש דן על ידי חברה ממשלתית  שיחסוך לצרכן הישראלי 1-2 מיליארד שקלים בשנה במחירי הירקות והפירות .


יש כבר מקום - ניתן להקים את השוק בסמוך לצומת מסובים (מערבית לאור יהודה) מול פארק חירייה, על שטח פנוי של כ- 320 דונם.


ממרכזים את כוח הקנייה – המטרה תוצרת חקלאית במחירים מפוקחים, לרכז את כוח הקנייה, לאפשר שקיפות מחירים, ליהנות מפרסום מרוכז ולקבוע מחירי בסיס מנחים ברמה הכלל ארצית.

 

פילוח השוק כיום (2011):כיום פועלים בישראל 6 שווקים סיטונאיים הממוקמים בירושלים, צריפין, חיפה, באר שבע, רחובות ופתח תקווה ומשרתים 33% מפלח השוק (20% מתוכם בגוש דן), רשתות השיווק תופסות 45% מהעוגה, ועוד 12% מהשוק מנותב לטובת השוק המוסדי (צה"ל, בתי חולים וקייטרינג) - מהמגדלים והמשווקים הישירים תופסים רק 10% מפלח השוק. בעבר השוק הסיטונאי היה 80% והמחירים היו נמוכים – ככל שאנשים יקנו בשווקים הפתוחים המחירים יהיו יותר זולים והמחירים ירדו.
40 מדינות כבר עשו: ב- 40 מדינות ברחבי העולם פועלים שווקים סיטונאים, כאשר 50% מהם נמצאים בבעלות מלאה של המדינה ועוד 32% בבעלות מעורבת. במדינות האיחוד האירופאי 40% מהשווקים הסיטונאים נמצאים בבעלות ציבורית ועוד 40% בבעלות מעורבת.

 

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט

תוכן ועיצוב: שמעון דקל