צור קשר דף הבית  
חיפוש
הקיצוץ המים בחקלאות יחייב עקירה של מטעי פירות ופרדסים

 

אילן אשל: קיצוץ נוסף במים לחקלאות יגרום לנזקי עתק של מיליארד ומעלה שקל בשלוש שנים

כך מזהיר מנכ"ל הארגון , אילן אשל.

קיצוץ נוסף בהקצאת המים לחקלאות מעבר לזה שכבר סוכם יגרום לפגיעה קשה ב"בשר החי" בחקלאות ולנזק אדיר וארוך טווח, כך מזהיר מנכ"ל הארגון , אילן אשל.
לדבריו, התאחדות חקלאי ישראל וארגוני המגדלים  יאבקו נגד הגדלת קיצוץ המים. לא נוותר בקלות על המים שהם נכס שהוקנה לנו לפרנסתנו לשמירת אדמות הלאום ולחיזוק הפריפריה. אנו מקווים שגשמי הברכה שהיו ושעוד יהיו ימנעו את הצורך בהגדלת קיצוץ המים.

 

הרחבת קיצוץ המים בחקלאות יחייב עקירה של מטעי פירות ופרדסים שנמצאים בשיא תקופת ההנבה שלהם. הנזק לכל דונם שנעקר מגיע ל-9000-15000 שקל למשך שלוש שנים של השבתה. לדברי אשל, במסגרת הקיצוץ שכבר סוכם עליו ניתן היה לתעל את הפגיעה למטעים ופרדסים שממילא היה צורך להחליף אותם בשנים הבאות ולכן הנזק והפיצוי היו נמוכים יותר כעת מדובר בסדר גודל שונה לחלוטין.

אשל הזהיר שאם יתממש איום הקיצוץ הנוסף יעקרו 60-100 אלף דונם של מטעים ופרדסים בעיקר באזורים חסרי חלופה למים שפירים: רמת הגולן, הגליל, עמק הירדן ומקומות נוספים. הפגיעה הקשה ביותר תהיה בפירות נשירים, בננות, אבוקדו ותמרים שאינם מושקים במים מליחים או במים מושבים.

 

לדברי אשל, הכתובת למשבר המים ידועה לכולם והיא נמצאת במשרדי הממשלה שהתבשמו ממספר שנים גשומות ועכבו את התוכניות להקמת מתקני התפלה וניצול מי קולחין. אילו כל התוכניות היו מושלמות עד 2008 כפי שתוכנן מלכתחילה היינו היום במצב שונה לחלוטין.

 

אם התרחיש הגרוע מכל יתממש אין מנוס מכך שהמדינה תישא בנזקי אי מימוש החלטותיה. לא יתכן ולא צודק שהקיבוצים, המושבים והמושבות באזורי הפריפריה שהחקלאות היא מקור פרנסה מרכזי ולעיתים גם יחידי שלהם יהפכו באחת לנתמכי סעד.

 

מצב משק המים חייב להיות אחד הנושאים הדחופים ביותר על סדר היום של הממשלה החדשה.

 

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט