צור קשר דף הבית  
חיפוש
השוק הפיננסי קורא לחזרה לחקלאות כמכשיר צמיחה

 

החקלאות היא שתביא לצמיחה

כתבתו של איתן בן דוד

 

אחת ממסקנות המשבר הכלכלי – חזרה לחקלאות ולפעילות יצרנית אמיתית

 

המשקיע המפורסם ג'ים רוג'רס צבר את המוניטין שלו בהשקעות חכמות וביכולתו לחזות בצורה נכונה מהלכים עולמיים והתפתחויות בשווקים. הוא עצמו מעיד שהוא לעיתים, כמו כולנו, טועה, אבל כשהוא מדבר ואומר את דעתו – כדאי להקשיב.

 

ר

המשקיע האגדי ג'ים רוג'רס

וג'רס קורא למדינת ישראל לחזור לחקלאות. לאחר 30 שנים קשות לחקלאים בארץ הוא קורא להשקיע דוקא בתחום זה וצופה שהשקעה בחקלאות תביא לצמיחה ותחזיר עצמה בשנים הבאות.

 

בתקופה שבה מוסדות פיננסיים מתמוטטים כמגדל קלפים, כדאי שכולנו נשוב את המקורות והשורשים שמחברים אותנו לקרקע, תרתי משמע.

 

החקלאות מספקת שלל יתרונות חשובים: שמירה על שטחים פתוחים, מקורות המים ומשאבי הטבע ותרומה לאיכות הסביבה – בעיה ידועה שמדינת ישראל כמו גם העולם כולו מחויב להתמודד איתה. בישראל יש לחקלאות משנה חשיבות בשמירה על גבולות המדינה ויצירת תשתית כלכלית לפיזור האוכלוסין.

 

החקלאות כענף יצרני ברמה טכנולוגית גבוהה מהווה מנוף חשוב לפיתוח של ענפים משלימים. היא מבטיחה אספקת מזון מגוון, בטוח ובמחירים סבירים – בעיקר לאור משבר המזון העולמי שבראיית ארוכת טווח אנו מצויים בו.

 

על אף השינויים הרבים שעברה החקלאות לאורך השנים, ניתן לומר שבשישים שנות קיום המדינה החקלאות היא האמצעי היעיל ביותר לשמירת אדמות המדינה ולשמירת הסביבה והשטחים הפתוחים. אחד מתוצרי הלוואי של השמירה על אדמות המדינה הוא השימור של האדמה כמוצר זמין לשימושי המדינה השונים.  כל עוד יש למדינה עניין לשמור על אדמותיה היא חייבת לשמר את החקלאות כבסיס החומרי והרוחני להתיישבות הכפרית.

 

החקלאות נמצאת בתקופה זו בפני איום כבד בשל צרוף הנסיבות של המשבר העולמי שגורם לירידה בביקושים, ירידת שערי החליפין של המטבעות המרכזיים במדינות היעד של התוצרת החקלאית והמחסור במים. טוב תעשה המדינה אם תאזין לדבריו של רוג'רס ותקציב את הסכומים הדרושים כדי לאפשר לחקלאים לעבור את התקופה הקשה ולהיות המנוע לחידוש הצמיחה במשק.

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט