צור קשר דף הבית  
חיפוש
ח"כ בנימין נתניהו ראש הממשלה

 

מכתבו של צבי אלון לראש הממשלה

נכבדי,

אני פונה אליך, ערב ההכרעות הכלכליות הכלולות בתקציב 2009/10, בשם ציבור גדול ומגוון של צרכנים, משווקים  וחקלאים, בבקשה להימנע מהטלת מע"מ על ירקות ופירות.

לאחרונה נחשפנו לפרסומים ונתונים מטעם רשות המיסים במשרד האוצר, הטורחת להציג מהלך דרמטי זה, כמהלך מינורי, שנזקו מועט: "השפעה זניחה יחסית על החקלאים.... הפגיעה במשקי הבית לא תעלה על עשרות ₪ בחודש..."  (ציטוט מפרסומי האוצר).

אנו רוחשים כבוד רב לרשות המיסים, אך פני הדברים שונים והפוכים מיסודם!

מי יישא במרבית הנטל, לנוכח סכום העתק הקרוב ל-2 מיליארד ₪ שהאוצר מבקש לגבות, אם  לא השכבות החלשות והחקלאים?

 

על פי סקר שערכנו, משפחות ברוכות ילדים בעלות הכנסה נמוכה צורכות פי 6 יותר פירות וירקות לנפש, יחסית להכנסה, לעומת השכבות החזקות, והן שיישאו בעיקר הנטל מבין הצרכנים. בכך אין ספק,  גם אליבא דרשות המיסים, במסמך רשמי מטעמם, נטען כי מחירי הפירות והירקות יעלו לצרכן בשיעור של 50% מהמע"מ המוצע,  דהיינו בכ- 8%.

רשות המיסים "מנחמת" אותנו, כי לא בכל הנטל ישא הצרכן.

בשאר הנטל ישאו המגדלים.

יש להדגיש כי יתרת מס זו היא כמעט כל התמורה ליגיע כפיהם של החקלאים!

בעניין זה מודה רשות המיסים במסמכיה, שרווחיו של החקלאי הם כ-10% בלבד מפדיונו.  מה יישאר לו אם 8%-9% מפדיונו יועבר לאוצר כמע"מ?!

בפיתוח ירקות ופירות הושקע הון רב, ידע וטכנולוגיה על ידי חקלאים, משווקים ובעלי הדוכנים בשווקים, והוקמה מערכת יעילה, מקצועית  המספקת מוצרי איכות  בריאים,  במחירים סבירים לאורך כל השנה. אל לנו לפגוע בכל השרשרת המקצועית הזו, מהיצרן ועד לצרכן, שמהווה דוגמא ייחודית בכל העולם.

יישום ההחלטה יגבה מאות מיליונים ממגדלי הפירות בגולן, ממגדלי השזיף והאפרסק ביסוד המעלה, אביבים ומטולה, ממגדלי התפוח והאגס במנרה, דישון וראש פינה (כן כמחצית מפירות הקיץ גדלים צפונית לקו חיפה-כנרת). מאות מיליוני שקלים נוספים ישלמו מגדלי הירקות בחצבה ופארן בערבה, יישובי הנגב ועוטף עזה כמבטחים, עמיעוז, כפר עזה ועין הבשור, מגדלי ירקות בבקעת הירדן ובית שאן, ירדנה, בית יוסף, פצאל ותומר – אזורים אלה הם אסמי הירקות של ישראל.

אין כמעט מדינה בעולם שבשעה זו מטילה מיסים על היצרן.

בניגוד לדברי בכירי האוצר, ולמסמכי רשות המיסים, הצעה זו אינה "תיקון עיוות היסטורי" כדבריהם, אלא להפך, מהלך חריג וקיצוני שקשה למצוא לו אח  ורע בעולם.

הצגנו בועדת הכספים את התייחסות מדינות העולם לעניין זה.

במדינות רבות בעולם וברוב מדינות ארה"ב , לא מוטל מע"מ על ירקות ופירות, כפי שנהוג עד היום בישראל, ובמדינות אחרות שיעור המע"מ על מוצרים אלה באופן דרמטי נמוך יותר: באנגליה המע"מ על ירקות ופירות הוא "0", באירלנד "0", בצרפת 5.5% מתוך 20% מע"מ כללי, בקפריסין "0", באיטליה 4% מתוך 20% וכו'.

כאמור הצעת החוק החדשה אינה  תיקון עוות היסטורי אלה יצירת עיוות קשה, שיכה בנו אנושות.

 

נראה כי הרעיון הקיצוני הזה לייקר מוצרים בסיסיים ב- 16.5% התקבל בהינף יד מבלי שנלקחו בחשבון תוצאותיו. מעולם לא נעשה כדבר הזה!

אנו שבים ומבקשים ממך לגלות אחריות ציבורית ולהסיר הצעה זו שתפגע בכולנו.


בכבוד רב,
צבי אלון
מנכ"ל מועצת הצמחים
 

 

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט