צור קשר דף הבית  
חיפוש
כותרת כתבה

 

תרומת המו"פ החקלאי לחקלאות ישראל

המו"פ החקלאי הוא המקדם העיקרי של התקדמות החקלאות הישראלית מאז ומתמיד


לולא המו"פ, בו עוסקים מיטב חוקרי החקלאות במכון וולקני, בפקולטה לחקלאות, במופ"ים האזוריים, ובניסויים שעורכים המדריכים החקלאיים יחד עם החקלאים עצמם, הייתה חקלאות ישראל דורכת במקומה , נמצאת שנים ארוכות לאחור ומפסיקה להוות דוגמא לחקלאות מתקדמת לארצות העולם.


המימון למו"פ החקלאי מורכב ממספר מקורות.  (לא לפי סדר החשיבות)

א. המדען הראשי של משרד החקלאות.

ב. תקציבי מכון וולקני והפקולטה לחקלאות.

ג. הקרן הקיימת בתקציבי המופ"ים האזוריים.

ד. המגדלים דרך שולחנות המגדלים בענף הפירות במועצה.

ה. המגדלים על ידי תשלומים למופ"ים האזוריים.

 


החלק של המגדלים שמגיע לאחוז גבוה ביותר מההשקעה במו"פ הוא חשוב ביותר בשני הבטים: 

 • הבט אחד הוא עצם ההשתתפות, שבלעדיה חלק גדול מהמחקרים לא היה מתקיים כלל. 
 • השני הוא יזמת המחקר עצמה. חלק גדול מהמחקרים היישומיים ניזום על ידי המגדלים הן במופ"ים האזוריים, והן בישיבות שולחנות המגדלים במועצה על ידי וועדות מקצועיות של השולחנות.


אפשר לומר, ברמה גבוהה ביותר של ודאות, שתרומת החלק של המגדלים הן כספית והן ביזמה, היא הטריגר להרבה מחקרים בענף המטעים ולולא היא מספר המחקרים היישומיים והדחופים בענף היה יורד מאד.
עם כל החשיבות למחקרים הבסיסיים המתבצעים במכוני המחקר ובפקולטה, יש הכרח בביצוע של ניסויי שדה ומחקרים יישומיים, על מנת לתת פתרונות מידיים לבעיות הרבות הצצות בשטח כל הזמן.


להלן מספר דוגמאות של מחקרים שהתבצעו בשטח, הביאו לתוצאות מידיות ומומנו על ידי שולחנות המגדלים במועצה:


 1. רשתות צל בענף הבננות
  מחקר שבוצע במו"פ צמח ניסיונות והורחב לאחר מכן לכל אזורי הארץ. המחקר הביא לחיסכון במים, לשיפור איכות הפרי והעלאת היבולים. ערכו של מחקר זה לענף הבננות ובהמשך גם לענפים אחרים הוא גדול ביותר.
 2. שימוש בחומרי צמיחה להעלאת היבול באבוקדו.
  מחקר שבוצע במספר אזורים ומספר זנים והביא להעלאת היבולים ב- 25% עד 30%. בוצע על ידי חוקרים אזוריים במימון הענף. גם מחקר זה מיושם על ידי המגדלים ברמה הארצית ומביא תועלת רבה לענף.
 3. תעלות הזנה במנגו.
  מחקר שהחל ביוזמת מגדלים באזור בית שאן קבל תנופה לאחר מחקר אזורי על ידי החוקר ד"ר יצחק אדטו, שעבד אז באזור עמק הירדן והגליל העליון והביא להעלאת היבולים בענף המנגו מממוצע של 1.5 טון לדונם ליבול של קרוב ל-4 טון לדונם.
 4. מחקרים של דילול כימי בנשירים
  מחקרים אלה מבוצעים במו"פ צפון בהנחייתו של פרופסור רפי שטרן ממכללת תל חי במימון המופ"ים הענפיים של ענפי האפרסק, נקטרינה, תפוח ועוד. המחקרים הביאו לתועלת רבה בחיסכון בימי עבודה והגדלת הפירות.
 5. מחקרים ותצפיות בנושאי זנים חדשים במיני פרי שונים.
  ענף הפירות במועצת הצמחים עוסק זה זמן רב בהשבחה ובאינטרודוקציה של זני פירות חדשים ומשופרים במיני פירות רבים: מנגו, אבוקדו, תפוחים, אפרסקים, משמש, שזיף, שקד, זית , ועוד. גם כאן משקיעים המגדלים דרך השולחנות במועצה כספים רבים לקידום מיני הפרי השונים.
 6. מחקרים בהגנת הצומח
  מחקרים רבים בהגנת הצומח במיני הפרי השונים ממומנים על ידי שולחנות המגדלים ומתבצעים באזורים בהנחיית חוקרים אזוריים ומדריכים, אזכיר בנושא זה רק מיזם אחד מיזם הטיפול במחלת החירכון באגס שלולא התגייסות המגדלים ביחד למימון הטיפול במחלה דרך המועצה, היה הנזק הנגרם לענף גדול ביותר.
 מפאת קוצר היריעה לא אמנה את כל המחקרים בתחום זה, אבל תרומתם לענף הפירות רבה ביותר.


יש כמובן דוגמאות רבות נוספות המוכיחות חד משמעית שלולא השקעת המגדלים במחקר ופיתוח, היה ענף הפירות נשאר שנים רבות לאחור בהתפתחותו. השקעת המגדלים כולה, מתבצעת דרך שולחנות המגדלים בענף הפירות במועצה, בהם מיוצגים החקלאים מכל האזורים.

יש חשיבות רבה בשמירת כלי זה ואף חיזוקו כי לצערנו תרומת הממשלות למחקר ופיתוח בחקלאות הולכת ויורדת עם השנים. 

עם זאת אנחנו מקווים שהממשלה החדשה תשנה דרכיה ותתמוך יותר במחקר ובהדרכה, אך מניסיוננו רב השנים, החלק של תרומת המגדלים לא יקטן, ויהיה הכרחי תמיד.


והערה אחרונה לסיכום: עגלת המו"פ במימון המגדלים ממשיכה לנסוע קדימה בתמיכת רוב הנוטעים, למרות אלה שרצים לידה, אוכלים מפירותיה, ולא משתתפים במשאה.אילן אשל

מנכ"ל הארגון


חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט

תוכן ועיצוב: שמעון דקל