צור קשר דף הבית  
חיפוש
כותרת כתבה

 

הייצור החקלאי צפוי להגיע השנה לשיא של 26 מיליארד שקל

הכנסות החקלאים צפויות להשחק ב-10%


התאחדות חקלאי ישראל: הייצור החקלאי צפוי להגיע השנה לשיא של 26 מיליארד שקל

 

הכנסות החקלאים צפויות להשחק ב-10% בשל נזקי טבע, התייקרות חומרי הגלם וירידה בשערי המטבעות הזרים.

 

הייצור החקלאי צפוי להגיע בשנת 2010 לשיא של 26 מיליארד שקל, כך עולה מתחזית שפרסמה התאחדות חקלאי ישראל לקראת ועידת החקלאות.


ועידת החקלאות תתקיים ביום ה' ה-18 באוקטובר 2010, במטרה להעלות את ענף החקלאות לתודעה הציבורית. לוועידה צפויים להגיע נשיא המדינה, שמעון פרס, שר החקלאות, שלום שמחון, שר המדע והטכנולוגיה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, בכירים ממשרד האוצר, בנק ישראל, אנשי מכוני המחקר באוניברסיטאות, ארגונים חקלאיים ועוד. במקביל לוועידה יתקיים יום פתוח של מו"פ צפון בחוות המטעים שבעמק החולה ובו יוצגו מיטב הפיתוחים והמחקרים החדשים בחקלאות.
 
על פי התחזית שערכה כלכלנית התאחדות חקלאי ישראל, רחל בורושק, הייצור החקלאי ירשום גידול של 2% ביחס לשנת 2009 ויגיע ל-26 מיליארד שקל. בניכוי עלויות התשומות, חידוש הציוד ושכר העבודה לשכירים תסתכמנה הכנסות החקלאים ב-6 מיליארד שקל, ירידה של 10% לעומת 2009. הירידה נובעת מהתייקרות חומרי הגלם בעיקר לקראת סוף השנה הנוכחית, השינויים החדים בשערי המטבעות, ונזקי טבע ובעיקרם גלי החום של הקיץ האחרון.

 

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, מסר שהנתונים על הצמיחה החזקה של החקלאות בשנים האחרונות, מוכיחים שההספדים על החקלאות היו מוקדמים מדי. העליה הדרמטית של מוצרי החקלאות בעולם מצביעה על כך שלהפתעת רבים החקלאות צפויה להיות אחד מהענפים החזקים בעתיד הקרוב והרחוק וזאת בשל הצורך להאכיל אוכלוסיה שהולכת וגדלה בהתמדה, יחד עם רמת חיים עולה.

 

לדברי וילן, הירידה בהכנסות שנותרות בידי החקלאים היא איום חמור על מגמת הצמיחה שכן השחיקה ברווחיות תדחוק חקלאים אל מחוץ למעגל הייצור.  לחקלאי ישראל יש יתרון יחסי בחקלאות הודות לידע הרב שנצבר כאן. הממשלה חייבת להעניק את הגיבוי לצמיחת החקלאות וזאת במספר אמצעים: הבטחת כמות מים מוגדרת מראש במחיר ידוע וקבוע, עמידה בהסכמים בנושא העובדים, מתן תמריצים למעבר לשימוש בטכנולוגיה חוסכת כוח אדם על פי המודל ההולנדי והגנה מפני שינויים בשערי המטבעות. מדיניות חקלאית נכונה תביא לכך שהחקלאות תהיה אחד ממנועי הצמיחה החשובים במשק ותייצר מקומות עבודה חדשים בעיקר בפריפריה, אומר וילן.

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט

תוכן ועיצוב: שמעון דקל