צור קשר דף הבית  
חיפוש
תביעה להעביר מיידית את כספי הפיצויים המגיעים לחקלאים

 

כספי המקדמות לחקלאים על קיצוץ המים מרצון בהיקף 55 מיליון שקל מעוכבים ברשות המיסים

התאחדות חקלאי ישראל ותנועת המושבים ליו"ר רשות המיסים: העבירו את הכספים כדי למנוע משבר אמון חריף

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, פנה ליו"ר רשות המיסים, יהודה נסרדישי, בתביעה להעביר מיידית את כספי הפיצויים המגיעים לחקלאים שויתרו מרצון על הקצאות המים שלהם לשנה זו.

 

על פי הסכם עם ממשלת ישראל, חקלאים הסכימו לקיצוץ מרצון בהיקף כולל של 60 מיליון מ"ק מים בשנת 2009, ועל רשות המיסים להעביר להם עד סוף אפריל 2009 מקדמות בסך 30% , שהם 55 מיליוני שקלים שהוקצו לנושא.

 

הממשלה גוררת את החקלאים שויתרו על השקית המטעים והשדות, ועד היום לא העבירה המקדמות. הדבר יצר זעם קשה בקרב החקלאים שיצאו "יבשים" מכאן ומכאן.

 

לדברי איתן בן דוד, מזכ"ל תנועת המושבים, התנועה יחד עם התאחדות חקלאי ישראל וארגוני המגדלים עודדו את החקלאים באופן פעיל להענות לפניה הממשלתית לקצץ מרצונם במכסות המים והשקיעו מאמץ רב בשכנוע החקלאים. ההתנהלות הממשלתית ועיכוב הפיצויים עלולים לגרום למשבר אמון חריף.

 

יצחק כהן, יו"ר אגף המשק בתנועת המושבים, ורחל בורושק, כלכלנית התאחדות חקלאי ישראל, אומרים כי היקף הנזקים  בגין אי תשלום הפיצויים כחוק לחקלאי הבודד, מעמיד בסימן שאלה קשה את קיום ההסכם, וכי קיימת סכנה מוחשית למרד חקלאים שיחזרו להשקות השדות מיידית, ובכך ייווצר כאוס מוחלט.

 

הרעיון שעמד בבסיס הויתור מרצון הוא פיצוי מהיר שאינו תלוי בהכנסות החקלאים ובעיכובים בירוקרטים. על מנת לזרז את התשלום, ערכה הרשות לתכנון במשרד החקלאות עבודה מהירה והכינה את הרישומים הדרושים, אולם רשות המיסים שצריכה לבצע את התשלום באופן טכני מעכבת אותו זמן רב בתואנות בירוקרטיות שונות.

 

אבשלום וילן פנה לשרי החקלאות והאוצר להתערב מיידית בסוגיה ולמנוע משבר אמון מכוער ומיותר.

 

התאחדות חקלאי ישראל ותנועת המושבים תובעים מרשות המיסים לשלם באופן מיידי את המקדמות ולקבוע נוהל מסודר לתשלום השני שמיועד לחודש ספטמבר.

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט