צור קשר דף הבית  
חיפוש
 
שמן זית כתית מעולה או כתית?

 

תגובה לכתבה בערוץ 10 בתוכנית כלבוטק על איכות שמן הזית

אין זה סוד שחלק מיצרני שמן הזית בישראל ובעולם כולו אינם מקפידים על איכות השמן וחלקם גם מזייפים אותו.


לנוטעים שלום.

קיימות מספר שיטות זיוף שאת חלקן קל לגלות, אך את חלקן קשה יותר. הצרכן הרגיל, אפילו אם הוא צרכן כבד וותיק של שמן זית כתית, לא תמיד יוכל להבחין בעצמו בזיוף, או אפילו בדרגת האיכות. 


רק בדיקות מעבדה חוזרות ונשנות, בליווי בדיקה אורגנולפטית (בדיקת איכות על ידי טעימה והרחה) שנעשית על ידי מומחים, יכולות להוכיח לצרכן ששמן של יצרן / משווק כזה או אחר הוא אמנם שמן זית כתית מעולה או כתית.


בישראל יש מספר מעבדות שהתמחו בבדיקות שמן זית וחלק גדול מהיצרנים בפיקוח של ענף הזית במועצת הצמחים נבדקים באופן קבוע ורציף ומקבלים את תו האיכות של המועצה.


הבדיקה של כלבו טק עסקה ברובה בשמן מיובא על ידי חברת "חוסן" ומשווק על ידי חברת "איבו". השמן הוצג בבקבוקים עם מותגים שונים אך באף אחד מהם לא הייתה תווית איכות של מועצת הזית. הבודקים מטעם כלבו טק העבירו את השמנים למספר מעבדות וכמעט בכולן נמצאו ממצאים המעידים על כך שבמקרה הטוב לפנינו שמן מזוכך שהוא חסר תכונות בריאותיות כלשהן ובמקרה הגרוע זהו שמן שזוקק מגפת (החומר שנשאר לאחר הכבישה) ואינו ראוי למאכל אדם.


תוצאות בדיקות אלה אינן מצביעות בשום אופן על איכות השמנים הישראליים הנבדקים על ידי המועצה ומקבלים את תו האיכות שלה.


בנוסף לקתה התכנית בכך שלא אפשרה לד"ר עדי נעלי מנהל ענף הזית במועצה, לפרופסור שמעון לביא המומחה העולמי לשמן זית, ולשאר אנשי הענף, להביע את דעתם ולהסביר גם את העובדה שחלק גדול מהיצרנים הישראליים מייצר שמני זית כתית מעולה הנבדק כל הזמן על ידי המועצה, ומקבל את תווית האיכות שלה.


אני קורא לענף הזית במועצת הצמחים ולכל היצרנים הישראלים המעולים הנבדקים על ידי המועצה לצאת בקמפיין נרחב שיסביר לקהל הרחב, מהו שמן זית כתית איכותי, מהן תכונותיו הבריאותיות והקולינריות, מיהם היצרנים הישראליים הראויים לתואר יצרן איכותי, ומיהם הזייפנים.


להלן שתי תווית האיכות של ענף הזית במועצה שמן זית כתית מעולה ושמן זית כתית אלה הם התווית שמסמנות לצרכן שזהו שמן זית ישראלי הראוי למאכל.
חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט

תוכן ועיצוב: שמעון דקל