צור קשר דף הבית  
חיפוש
שנה טובה

 

מכתב לחקלאים - ניר מאיר

שלום לכם החקלאים, ושנה טובה.


כידוע לכם, אנחנו מנהלים מזה למעלה מחודש מאבק על זכותנו להתפרנס בכבוד ממשלח ידינו. הצורך במאבק התברר עת נחשפנו לראשונה לגזרות אותן הכינו אנשי אגף התקציבים ואותן ניסו להחדיר ל"חוק ההסדרים" לקראת דיוני התקציב.

בשלביו הראשונים של התהליך סרבו אנשי האוצר להידבר עימנו ואף הכפישו את שמנו בתקשורת בביטויים קיצוניים, "קרטל הפטם" – למשל, תוך שהם יוצרים מצג שקרי, כאילו החקלאים הם האשמים ביוקר המחייה בישראל.


במהלך החודש האחרון, עם החרפת המאבק, הסתמנו שלוש התפתחויות חיוביות : 


1. כולנו, תנועות ההתיישבות, כל ארגוני המגדלים, מועצות הייצור, מרכז המועצות האזוריות, ארגוני הקניות והמפעלים האזוריים התלכדנו תחת הנהגה אחת, ופועלות בתאום ע"פ הנחיית התאחדות חקלאי ישראל. אנחנו משתפים פעולה עם הלובי החקלאי בכנסת שהוא גדול וחזק בהשוואה לשנים האחרונות.  בראשו של הלובי החקלאי חמישה ח"כים העובדים איתנו בתיאום מלא ועל בסיס יומיומי.


2. התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים שותפות מלאות במאבק ונאבקות שכם אל שכם הן  על גורלה של החקלאות הקיבוצית והן (ובעיקר) על זכות הקיום בכבוד של המשק המשפחתי. אנחנו מזהים כאיום קיומי את המגמה שמובילים אנשי האוצר, המתבססת על הפצת עובדות מעוותות ועל יצירת דימוי שיקרי לחקלאי ישראל. מגמה זאת עלולה להביא להכחדת ההתיישבות העובדת בצורה שהיכרנו ובמסגרתה אנחנו חיים ופועלים. שיתוף הפעולה המלא כולל איגום כוחות ומשאבים וצוות היגוי העוסק בכל רבדי המאבק והידברות עם הממשלה.


3. כתוצאה מהמאבק עד כה נפתחו דיונים קדחתניים עם האוצר. שר האוצר בשיתוף התאחדות חקלאי ישראל החליטו להקים צוות עבודה משותף אשר יציע מתווה לפתרון כולל לבעיות בחקלאות: בין הסוגיות שיעמדו לדיון :מחירי המים, המיסוי המוגזם על עובדים זרים, צמצום הפערים בין תמיכת הממשלה בישראל בחקלאות לבין זו המקובלת במדינות ה-OECD , סוגיית מכסות הייצור בחלב, משקי העופות, פערי התיווך, מכסי מגן וסובסידיות ישירות ועוד. התאחדות חקלאי ישראל היא שתנהל את המו"מ מטעם החקלאים. למותר לציין כי זהו הישג חשוב ולראשונה זה זמן רב קיימת הידברות רצינית עם הממשלה על עתיד החקלאות, הזדמנות  שעלינו למצות עד תום.


במקביל לכך אנו ממשיכים ומתכוננים להחרפת המאבק וזאת למקרה שנחשוב כי האוצר "משחק על זמן" ואינו מנהל מו"מ בתום לב במגמה להניע מהלך לאומי של הצלת החקלאות בארץ.


לצערנו, בחר ארגון בודד - התאחדות האיכרים, להתנתק מההנהגה המרכזית קרי התאחדות חקלאי ישראל, מנכס לעצמו הישגים לא לו ומנסה לפעול באופן עצמאי מול הממשלה. המניע לפעולה אינו ברור אך אין ספק שהוא גורם נזק לאחדות המחנה. התנועה הקיבוצית מתנערת ממהלכים אלה וקוראת לכלל החקלאים בקיבוצים, במושבים ובמושבות להימנע מיוזמות מזיקות ומפלגות .                     

במהלך השבועות הקרובים תעבור נציגות של התנועה, התאחדות חקלאי ישראל, ושולחן הארגונים בכל אזורי הארץ  בכדי לשמוע הלכי רוח מהשטח ולעדכן במהלכים המתבצעים והמתוכננים.      

נשמח להיפגש עם כולכם, לשמוע ולהשמיע ולדון בכל הסוגיות שעל סדר היום.

שנה טובה, גמר חתימה טובה ובהצלחה לכולנו.

                          


ניר מאיר

מזכ"ל התנועה הקיבוצית


חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט

תוכן ועיצוב: שמעון דקל