צור קשר דף הבית  
חיפוש
הטלת מס ערך מוסף על ירקות ופירות תגרום לפגיעה בברואות האוכלוסייה

 

מע"מ נגד הבריאות

פרופסור מוטי רביד

 

הטלת מס ערך מוסף על ירקות ופירות תגרום לפגיעה משמעותית בברואות האוכלוסייה ובעיקר בשכבות החלשות.
המס, בשיעור של 16.5%, וההוצאות הילוות לניהול ספרים והוצאת חשבוניות, יגרמו לעליה של 20% לפחות במחיר הריאלי וכמו שקורה בכל פעם הסיטונאים והקמעונאים יגזרו כל אחד את הקופון שלו, כך שבסופו של דבר צפויה התייקרות של 25% לפחות.
 סלט הירקות, הסממן המובהק ביותר של התזונה הישראלית, הוא ספק הויטמינים, המקור החשוב ביותר לתאית, מסייע לעיכול, חוסך קלוריות ומהווה מרכיב חשוב ביותר בשמירה על הבריאות.
לאנשים שאוכלים הרבה ירקות יש לחץ דם נמוך יותר והרכב שומני דם תקים יותר ולכן גם פחות מחלות לב ולפי מחקרים שונים גם פחות תחלואה בסוגים מסוימים של סרטן.
בהידרדרות הכללית של סל המזון לכיוון הפיצה, הביסלי, הבמבה ודומיהם, הירקות מהווים קרש הצלה, במיוחד למשפחות עניות.
העשירונים התחתונים אינם קונים ויטמינים בבתי ממרקחת  או בבתי טבע, כיוון שתכשירים אילו יקרים מאוד.
מחיר הביצים, החלב ומוצריו זחל בשנים האחרונות כלפי מעלה.
עוף דגים ובשר הם מוצרים יקרים זה זמן רב, אפ גם הירקות והפירות יתייקרו יחזרו המשפחות העניות לאכל לחם ותפוחי אדמה, כמו בימים החשוכים ביותר של ראשית הקפיטליזם, התוצאה תהיה עליה בשיעורי ההשמנה ועליה ניכרת בתחלואה.
מוסדות הבריאות ובעיקר בתי אבות, מוסדות סיעודיים ובתי חולים לחולים כרוניים נתקלים בקשיים גדולים והולכים לאזן את תקציבם, ההתייקרות של ירקות ופירות תטיל עומס תקציבי נוסף.
גם בעבר מצאו ציותי ביקורת של משרד הבריאות מיקרים לא מעטים של תת תזונה במוסדות סיעודיים, העלייה במחירי הירקות תגרום לירידה באיכות המזון ולעליה בתחלואה במוסדות האלה.
בתי החולים הכללים המתמודדים בקושי עם העלייה בשכר הרופאים, יספגו מכה נוספת, כיוון שירקות ופירות הם סעיף חשוב וחיוני בתפריט המוגש, הן לחולים והן לצוות, לא יהיה ניתן לצמצם את הצריכה. עד עתה לא נקבע שום מנגנות פיצוי לשכבות החלשות או למוסדות הבריאות, שיוכל לסייע להם להתמודד עם ההתייקרות הזו.
ארגונים חברתיים רבים מתריעים זה כבר כי יש רעבים במדינת ישראל ורבים חיים על סך הרעב,  מס ערך מוסף על ירקות ופירות ידרדר רבים לתחום הקרוב לתת תזונה של ממש.
אפשר היה לצפות מהפקידות המשכילה, המוכשרת והמתוחכמת של משרד האוצר לפתרונות יותר יצירתיים להגדלת מקורות ההכנסה של הממשלה מאשר לגזול את מה שעוד נותר מכבשת הרש.

 

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט