צור קשר דף הבית  
חיפוש
כנס תנועת המושבים והתאחדות חקלאי ישראל

 

חקלאות ישראל זקוקה לסיוע על מנת לשרוד את המשבר העולמי

 

התמיכה בחקלאות בארצות הברית: 25 אלף דולר התמיכה בישראל: 3000-5000 דולר בלבד

תנועת המושבים והתאחדות חקלאי ישראל ערכו כנס שעסק בהתמודדות של חקלאות ישראל עם המשבר העולמי. בכנס השתתפו ראשי המגזר החקלאי התיישבותי וחקלאים מכל הארץ.

מזכ"ל תנועת המושבים, איתן בן דוד, שפתח את הכנס, אמר שמצב החרום דורש התארגנות פנימית של החקלאים אל מול הממשלה. אירועי החודשים האחרונים הוכיחו שמי שחשב שניתן להתבסס על שוק חופשי בלבד בכלכלה עלול להגיע לעברי פי פחת. החקלאות מתמודדת עם אי ודאות שמקשה מאוד על התנהלות המשק החקלאי, בעיקר לנוכח אוזלת היד של הממשלה באשר למדיניות חקלאית ראויה ומחויבת המציאות.

שר החקלאות, שלום שמחון, אמר בכנס כי בשונה ממשברים קודמים בהם נאלצה החקלאות להתמודד עם גורם משברי מרכזי אחד, במשבר הנוכחי החקלאות עומדת בפני משבר משולב וקשה המוחרף בשל מחנק האשראי. הוא הזהיר שהפגיעה ביצוא עלולה לגרום להצפת השווקים בישראל בתוצרת חקלאית וכך לפגוע בחקלאים נוספים.

לדברי שמחון, החקלאים מתמודדים כיום עם משבר שלא ידעו כמותו בשלושה נושאים שונים שכל אחד מהם לבדו מהווה אתגר גדול: נפילה של שערי החליפין ובעיקר הליש"ט הרובל והאירו, מטבעות שמייצגות מדינות שמהוות את יעד הייצוא העיקרי של חקלאי ישראל. לכך מצרפים ירידה בביקושים כתוצאה מהמשבר העולמי, מחנק אשראי שכבר מורגש בשטח ומחסור חמור במים כתוצאה מהפחתת  100 מיליון קוב ממכסת החקלאים, שיתכן ואף יוחמר והמערכה האחרונה בעזה שפגעה קשות בחקלאי הדרום.

לדברי שמחון, על מנת להקל על החקלאות לצלוח את המשבר יש להקים מנגנון לסיוע לחקלאים יצואנים וכיסוי הפער שבין הוצאות היצור לתמורה. כמו כן יש להקים קרן למתן הלוואות לחקלאים במצוקה.

צבי אלון מנכ"ל מועצת הצמחים, הציג נתונים מדאיגים באשר לתמיכות המדינה בחקלאים. לדבריו  התמיכות לחקלאי בארה"ב מגיעות לכ – 25,000$ בממוצע לחקלאי לעומת סכום של כ-3,500-5,000$ תמיכות שמוענקות לחקלאי במדינת ישראל.
פרופ' איל קמחי, ראש החוג לכלכלה חקלאית בפקולטה לחקלאות ברחובות הציג תחזיות פסימיות לגבי עתיד החקלאות בישראל, לטענתו, הממשלה חייבת להחליט האם היא באמת מעוניינת בחקלאות ולנהוג בהתאם.
המשנה לנגיד בנק ישראל, פרופ' צבי אקשטיין, העלה שתי טענות עיקריות, ראשית שהוא תומך בחקלאות שתורמת לסביבה ושנית שהוא, כראש וועדה שמטפלת בנושא, תומך בהורדת מספר העובדים הזרים תוך תמיכה בטכנולוגיה מתקדמת וסבסוד עבודה עברית.

פרופ' קמחי טען בתגובה שלא יהיה שמח ממנו לראות ישראלי שיעבוד בחממות, אך מניסיון רב שנים, החקלאות הישראלית לא מצליחה לגייס ישראלים לעבודה זו.

מזכ"ל תנועת המושבים, איתן בן דוד, שאל את המשנה לנגיד האם הוא בחן את השלכות ארוכות הטווח של מהלך כזה מבחינת עלויות,  וזאת כתוצאה מאפשרות של קריסת המשק החקלאי על כל תרומתו החשובה למדינה. החקלאות נמצאת כבר היום במחסור עובדים חמור שיכול להוביל לפגיעה באיכות המוצר שתגרום לפגיעה נוספת ברווחיות. בקהל נשמעו עוד תגובות רבות שטוענות שהממשלה לא באמת מצליחה להבין את חשיבות העובדים הזרים לחקלאות בישראל.

עוד נשאו דברים מנהל רשות התכנון במשרד החקלאות, יוסי ישי, מנכ"ל אגרקסקו, שלמה תירוש, סגן הממונה על אגף התקציבים במשרד האוצר, חיים פרננדס וכלכלנית התאחדות חקלאי ישראל, רחל בורושק.

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט