צור קשר דף הבית  
חיפוש
כותרת כתבה

 

מלחמות החקלאים

אילן אשל מנכל הארגון

אל מגדלי הפירות
שלום רב.

 

הנדון: מלחמות החקלאים.

 

זה זמן רב, למעשה מאז נכנסתי לתפקידי כמנכ"ל ארגון מגדלי פירות, אני מרגיש שאנחנו כחקלאים נמצאים במלחמה מתמדת על קיומינו ועל חשיבות החקלאות וערכיה.
המלחמה מתנהלת כל פעם על נושא אחר אך הסיבה הכללית לקיומה ולאי הבנתו של הציבור מהי החקלאות ומיהם החקלאים, היא התדמית שנוצרה לחקלאות ולנו החקלאים בציבור הישראלי ואצל חלק גדול ממקבלי ההחלטות במדינה. על המלחמות שאנחנו מנהלים ועל הדרך לשנוי התדמית ברצוני לכתוב לכם הפעם.


ליצירת התדמית הזאת אחראים בעיקר, גורמים רבים בתקשורת הכלכלית ובממשלה אבל גם לנו החקלאים חלק לא מבוטל בה, ובמיוחד לקבוצות שוליים של חקלאים הפוגעות באחדות השורה ודרך כך במלחמה על מטרותינו המשותפות.

 

מהי התדמית שנוצרה לחקלאות ולחקלאים בישראל ?


• החקלאים הם בזבזני מים.
• התדמית שנוצרה בתחום זה אומרת: "החקלאות היא בזבזנית המים הגדולה במדינה, החקלאות מייצאת מים שפירים החסרים לכולנו האזרחים לחו"ל, עם הפירות והירקות. המים לחקלאות מסובסדים וכל זאת על חשבונך האזרח.

• החקלאים הם ספסרי קרקעות.
• התדמית שנוצרה בתחום זה מתארת את החקלאים כספסרי נדל"ן שקבלו את הקרקעות מהמדינה בזול ומוכרים אותן ביוקר, ואתה האזרח משלם על כך.

• החקלאים הם סוחרי עבדים המנצלים את עובדיהם.
• החקלאים המעסיקים עובדים זרים ואינם רוצים לעבוד בעצמם, החקלאים  מנצלים את עובדיהם ואינם משלמים להם שכר הוגן.

• החקלאים מתעשרים על חשבון המדינה.
• החקלאים הם מתעשרים חדשים שנעשו מליונרים על חשבון הציבור ע"י מכירת אדמות ניצול עובדים ובזבוז מים שקבלו אותם בזול.

• החקלאות מסובסדת.
• החקלאות הישראלית מסובסדת יותר מאשר בכל ארצות המערב הן על ידי תמיכות ישירות והן על ידי תמיכות עקיפות תוך כדי השפעות של הלובי החקלאי על מקבלי ההחלטות במדינה.

 

ועוד שקרים וחצאי אמיתות כהנה וכהנה.

תדמית זו גורמת לנו להיות בעמדת חולשה מתמדת בבואנו לדון עם גורמים ממשלתיים, כמעט בכל נושא, היות ומקבלי ההחלטות ברמה הלאומית הן בממשלה והן בכנסת מושפעים מאד מדעת הקהל שהיא עצמה מושפעת  מהתקשורת העוינת את החקלאות..

 

זוהי האמת אותה עלינו לשדר לציבור והיא כמובן שונה בתכלית:
• בנושא המים: 

החקלאות הישראלית התייעלה בנושא המים יותר מכל מתחריה בעולם ומשתמשת ליצור טונה של פרי או ירק בפחות מים מכל חקלאות אחרת בעולם. החקלאות הישראלית מייצאת לחו"ל דרך הפרי והירק בעיקר מי קולחים מטוהרים אשר זה שימושם היעיל ביותר אליבא כל כלכלן. המים לחקלאות אינם מסובסדים, רוב גדול של ההשקעות אשר השקיעה מקורות ומפיקי מים אחרים נעשה למען התושבים בערים הגדולות ולא בחקלאות.
                                                       
• בנושא הקרקעות
מעל 90% מחקלאי ישראל חיים באזורי פריפריה ומעבדים קרקעות השייכות למדינה (מנהל מקרקעי ישראל) החקלאים שומרים על אדמות המדינה ושומרים על ארץ יפה וירוקה יחד עם שאר הארגונים הירוקים ואינם יכולים כלל לסחור בקרקע, כל המלחמה של הקשת המזרחית ושל גורמים אחרים, בחקלאות היא מלחמה המלווה בשקרים בוטים המשחירים את פנינו בניגוד מוחלט לאמת. בניגוד לאמרה "עובד אדמתו ישבע לחם" מנסים גורמים אלה לכתוב "עובד אדמתי יאכל מרורים"

 

• ניצול העובדים
החקלאים מתייחסים לעובדים, לזרים, לפלשתינאים ולישראלים כאחד, טוב יותר מאשר בכל מגזר אחר במשק וזאת הן מבחינת המגורים, הן מבחינת התנאים הסוציאליים והן מבחינת התשלום לעובד המקבל יותר משכר המינימום. כל מי שטוען אחרת מוזמן לבדוק את הנושא בצורה אחראית ולא פופוליסטית. לצערנו כל הניסיונות להביא עובדים ישראליים לחקלאות נחלו עד עתה כשלון חרוץ גם אם השכר שהוצע היה גבוה.

 

• החקלאים אינם מיליונרים הם אנשים העובדים קשה למחייתם ומתפרנסים בכבוד.
רוב גדול של חקלאי ישראל הם אנשים המתפרנסים מעבודה קשה ולעיתים מפרכת אשר לא תמיד שכרה המלא בצידה, יחד עם זאת החקלאים כולם, אוהבים את עבודתם ואת אדמתם ואם המדינה תתייחס אליהם בכבוד ובהערכה שהם ראויים לה, אין להם כל עניין לצאת להפגנות. אנחנו אומרים: "תנו לנו לחיות בשקט ולהתפרנס בכבוד ואל תכריחו אותנו להלחם על פרנסתנו ועל בתינו".

 

• התמיכות בחקלאות הישראלית מגיעות בערך ל-1/5 ופחות מאשר התמיכות באירופה ובארה"ב.
ידע כל הציבור וידעו מקבלי ההחלטות במדינה התמיכות של המדינה בחקלאות הישראלית הן מהנמוכות ביחס לכל מדינות המערב ומגיעות לכדי חמישית ופחות מול מדינות אירופה ארה"ב וקנדה אליהם אנחנו רוצים להשתוות ואליהן אנחנו מייצאים את תוצרתנו.


• ידע כל הציבור שבכל מדינות העולם רוב העובדים בחקלאות הם עובדים זרים ממדינות אחרות הבאים לשבור את לחמם. אפילו בתאילנד יש עובדים זרים מקמבודיה בה רמת החיים נמוכה יותר.

למרות כל אלה חקלאות ישראל היא מהמתקדמות בעולם ועומדת בהצלחה בתחרות עם מדינות העולם וכל זאת בזכות חקלאים מעולים, מערכת הדרכה מצוינת ומחקר בסיסי ויישומי כאחד המגיע לישומו אצל החקלאים לעיתים עוד לפני שנגמר.
                                                                              
איך משנים תדמית ? האם זה אפשרי ?

שינוי תדמית שנוצרה על ידי כוחות חזקים במשך זמן רב, היא מלאכה קשה ודורשת מהתאחדות חקלאי ישראל, מכל ארגוני החקלאים, ומתנועות ההתיישבות השקעה רבה ומתמשכת בפרסום ובהבאת מידע אמיתי ואמין על החקלאות הישראלית דרך התקשורת ובצורה ישירה על מנת להביא את התדמית להיות דומה או שווה לדמות האמיתית. מלאכה זו דורשת מאיתנו ארגוני החקלאים, מההתאחדות ותנועות ההתיישבות התגייסות למטרה כולל השקעת משאבים ופתרונות יצירתיים כי אסור לנו להפסיד במערכה חשובה זו.

בנתיים המלחמות נמשכות ואנחנו נמצאים בעיצומם של מספר מאבקים לא פשוטים, אמנה אותם אחד לאחד.

 

א. המע"מ על פירות וירקות
כמו שאומרים ניצחנו בקרב אך כלל לא בטוח שניצחנו במערכה. האוצר לא שוכח ולא סולח ואם תהיה לו הזדמנות יעלה את הנושא שנית. עלינו להיות מוכנים לסיבוב נוסף כנגד המעוניינים להעלות את הנושא שנית.                             

ב. עובדים זרים.
זו המלחמה הקשה ביותר כעת. המצב הנוכחי הוא שחסרים 4000 עובדים ויותר לסוף 2009. ההפגנות עזרו במידת מה אך בנתיים רק להארכת זמן השהייה של מסיימי 5 שנים בחמישה חדשים. השמיים עדיין סגורים.
• איזון התיקים נמצא בגמר 75% נכון לאתמול. מי שלא יבצע עד 10.12.09 תבוטל זכותו לעובדים.
• דרישתנו היא לפתוח מיד את השמיים לנכנסים ללא קשר לגמר איזון התיקים.
• להשלים מידית את מכסת העובדים לסוף 2009. לכמות של 27,500 עובדים
• לא להתנות את פתיחת השמיים בכניסת עובדים מוויטנאם או מדינות אחרות בנוסף לתאילנד.
• לבטל את התשלומים הנוספים בסך 500 ₪ לחודש לעובד ואת מס המעסיקים בסך 10% על השכר.

אם דרישותינו אלה לא תתקבלנה תמשכנה ההפגנות וישקלו צעדים נוספים נגד הממשלה על אי כיבוד ההסכם שחתמה עימנו.

 

ג. מים
גם בנושא זה השמיים עדיין לא נפתחו. למרות גשמי סוף אוקטובר תחילת נובמבר הגרעון עדיין ענק ורוב הסיכויים שיחולו קיצוצים ברמה זו או אחרת על החקלאות.
עלינו לגלות ערנות, לנסות ולמנוע את הקיצוץ ולדרוש את החזרת המכסות לפחות לרמה של 2008. אם לא תוחזרנה המכסות יש להמשיך ולהלחם על הפיצויים.

 

ד. מעברי הפירות לעזה.
גם בנושא הזה מנהל הארגון מערכה מתמדת על מנת לבטל את כל ההגבלות על המעברים ולמסד את הנושא כמערכת של הצע וביקוש ללא התערבות אדמיניסטרטיבית כזו או אחרת. (למעט אירועים ביטחוניים)
מבחינת כמויות הפרי העוברות המצב כרגע טוב והגענו כבר בסוף אוקטובר לכ- 40,000 טון מכל מיני הפירות ביחד. עדיין יש עיכובים כל פעם שמתחיל פרי חדש,וזאת מסיבות שאינן ברורות לנו.

 

נושאים נוספים שהארגון עוסק בהם בשגרה:

 

א. עלון הנוטע ודף פירות

ממשיכים להופיע כל חודש ומהווים במה מקצועית מעולה לנוטעים.
אם יש לכם הנוטעים הערות או בקשות לגבי העלון ודף פירות או אם מישהו מכם לא מקבל את העיתונים אנא הודיעונו.

 

ב. אתר האינטרנט של הארגון
האתר מתחדש כל הזמן ומהווה גם הוא במה למגדלים כל המידע החשוב לכם הנוטעים נמצא באתר יש רק לשבת מול המחשב ולחפש. למי מכם שזה קשה, אני מציע להיעזר בילדים או בנכדים והם ימצאו בקלות את כל מה שלכם לוקח קצת זמן.
החידוש באתר, הוא ארכיון חי של עלון הנוטע ושל מאמרים מקצועיים וכלכליים על כל גידול בלחיצת כפתור "חיפוש" לאחר כתיבת שם מין הפרי אותו אתם מחפשים..

 

ג. מעבדת הקירור בקריית שמונה
המעבדה עברה שנויי בעלות ועומדת לעבור שדרוג. המעבדה בראשות פרופסור רות בן אריה ובעזרת עובדיה המסורים והמתמידים עוסקת בפתרונות ישומיים בתחום האחסון חיי המדף הקירור ומניעת מחלות אחסון ועבודתה מביאה לנו הנוטעים תוצאות ברוכות.

 

 


בברכה
אילן אשל
מנכ"ל ארגון מגדלי פירות

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט

תוכן ועיצוב: שמעון דקל