צור קשר דף הבית  
חיפוש

בעת קטיף תפוחים: שתי הכשות נחש בצפון

שני בני אדם הוכשו בשני מקרים שונים, במהלך קטיף תפוחים ברמת הגולן. מצבם קל עד בינוני. הרופאים מבהירים: "הנחשים פעילים עד אמצע אוקטובר, יש להמשיך ולשמור על זהירות"

חגי עינב ynet.co.il

לידיעת עשרות המטיילים שיוצאים לבלות בחג - הנחשים עדיין מהווים סכנה. שני בני אדם הוכשו הבוקר (יום ו') במהלך עבודת קטיף תפוחים ברמת הגולן.

 

במקרה הראשון, הוכש בידו גבר בן 40 תושב הכפר מרר שבגליל התחתון, בעת עבודתו בשטח חקלאי במושב אלוני הבשן שבמזרח הגולן. שעה קלה לאחר מכן, הוכשה בידה אישה בת 34 מהכפר הדרוזי בית ג'אן, על-ידי נחש ששהה על העץ בו ערכה קטיף, במטעי קדמת צבי שבמרכז הרמה. צוותים של מד"א ממרחב ירדן פינו את השניים לבית החולים "זיו" בצפת, ומצבם מוגדר כעת קל עד בינוני.

ד"ר חוסיין עאמר, מנהל חדר המיון בבית החולים "זיו", הדגיש כי תחילת עונת הסתיו אינה מבשרת על סיום הסכנה מהכשות נחשים, שעלולות להיות קטלניות. "נחשים נמצאים בפעילות לפעמים גם עד אמצע חודש אוקטובר ויש להמשיך ולשמור על כללי זהירות. יש לצאת לטיולי שטח עם נעליים סגורות, לא להרים סלעים ולא להכניס ידיים לבורות או מחילות", הזכיר. "הנחש יכול להימצא גם בשיחים או על עצים, ויש להימנע ממגע נוסף עמם בניסיון להרוג אותם, כי הם מסוגלים להכיש פעם נוספת".

 

ד"ר עמאר פנה במיוחד להורים וביקש מהם להקפיד לסרוק את חצרות הבתים בטרם ילדיהם יוצאים לשחק, משום שישנם מקרים בהם נחשים מסתתרים במרפסות, בעציצים גדולים או במרזבים ממש בפתח הבית. בצפון הארץ אחראים למרבית ההכחשות הצפע הארץ ישראלי וצפע החרמון.

 

ד"ר עאמר התייחס לדרכים בהם יש לפעול לאחר הכשת נחש: "לא משנה אם מדובר בילד או במבוגר, תחילה יש להרגיע אותו ולהשכיב אותו על הקרקע. אם בית החולים או המוקד
  הרפואי נמצא במרחק רב ממקום האירוע, יש להזעיק את מד"א כדי לא להחמיר את מצבו של האדם המוכש. אין למצוץ את הארס או לחתוך את האזור בו אירעה ההכשה. אסור לבצע חוסם עורקים אלא קיבוע, בדומה לשבר".
 
לדבריו, אם האדם נמצא בהכרה יש לתת לו לשתות מים. אם הכרתו מעורפלת או שאיבד אותה, יש להרים את רגליו באוויר ולהשכיבו על הצד כדי שלא ייחנק, תוך שמירה על נתיב אוויר פתוח עד להגעת הצוות הרפואי. כל הכשה דורשת פינוי לבית חולים על מנת לבדוק ובמידת הצורך לתת לאדם שהוכש נסיוב לעצירת התפשטות הארס. "אסור לזלזל כי לעתים זמן רב שחולף עלול להחמיר ולסכן את חייו של האדם שהוכש", הדגיש ד"ר עמאר.

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט

תוכן ועיצוב: שמעון דקל