צור קשר דף הבית  
חיפוש
כותרת כתבה

 

דבורים מישראל נשלחות כתגבורת ליפן, המתמודדת עם מוות המוני של דבורים

מוות הדבורים הוא תוצאה של הדברה בשדות האורז


הדבורים מוטסות בכוורות מאווררות שכוללת מלכה מופרית ופועלות שדואגות לכל מחסורה


דבורים ישראליות שנשלחות מישראל ליפן מסייעות לחקלאים היפנים להתגבר על נזקי המחסור בדבורים, שהחריף עקב שימוש בחומרי הדברה בשדות האורז. הדבורים הישראליות עושות את דרכן ליפן בטיסה בתוך כוורות מאווררות שכל אחת כוללת מלכה מופרית יחד עם חמישים פועלות שדואגות לכל מחסורה. 


אנשי ביו-בי בקיבוץ שדה אליהו, שמטפחים ומשלחים את הדבורים, דואגים להבטיח למלכה ולפועלות טיסה נוחה ככל האפשר בתנאי "מחלקה ראשונה" עם קונקשן נוח ומהיר במוסקבה. כל כוורת מצוידת בשקית קטנה של מי סוכר שמשמשת צידה לדרך עם מתקן שתיה, תחליף טעים לארוחות במטוסים....


עם הגעתן ליפן הדבורים נשלחות לחממות של חקלאים בכל רחבי המדינה ומבצעות את פעילות האבקת גידולי הירקות בחממות, אשר הכרחית להשגת היבולים. בניגוד למה שנהוג לחשוב על ישראלים, הדבורים מקיבוץ שדה אליהו הן בעלות מזג נוח ולא נוטות לעקוץ ולכן החקלאים היפנים יכולים לעבוד לצידן בחממות ללא חשש.


דבורי הבומבוס של ביו-בי אינן מייצרות דבש, אלא מיועדות לביצוע האבקה בלבד. הן הותאמו לבצע את עבודתן גם כשמזג האויר מתקרר וגם בתנאי גשם ועננות מוגברת כאשר דבורי הדבש אינן פעילות ומעדיפות להתכנס בתוך הכוורת. תוך כדי שאיבת הצוף הן מנערות את הפרח וכך תורמות לפיזור האבקנים. הדבורים להאבקה משרתות כבר מספר שנים את החקלאים בישראל, שסובלים אף הם מהתדלדלות מספרן של דבורי הדבש. יתרונן שהן נוטות להשאר בתוך המבנה הסגור של החממה ולא יוצאות החוצה לרעות בשדות זרים. 


תופעת הירידה במספר הדבורים היא כלל עולמית, אולם היא הוחרפה ביפן כתוצאה מריסוס נגד מזיקים בשדות האורז ברחבי המדינה. בדיקה שערך משרד החקלאות היפני גילתה שמקרים רבים של מוות דבורים התרחשו כאשר דבורים שנחשפו לחומרי הדברה בעת החיפוש אחר צוף חזרו איתם לכוורת וכך גרמו להרחבת היקף ההרעלה. חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט

תוכן ועיצוב: שמעון דקל