צור קשר דף הבית  
חיפוש
בשנים האחרונות מתפתחת מגמה של "חקלאות סופשבוע"

 

כל אחד יכול להיות חקלאי

שר החקלאות, שלום שמחון, יעודד מושבניקים להשכיר חלקות אדמה קטנות לעירוניים המבקשים לטעום את טעם עבודת האדמה

שמחון: בשנים האחרונות מתפתחת מגמה של "חקלאות סופשבוע" ועיסוק בחקלאות כתחביב. 

 

שר החקלאות, שלום שמחון, מתכוון, בנוסף לפעילות האינטנסיבית של המשרד לפיתוח וקידום החקלאות בישראל, לפתוח את משרד החקלאות גם בפני הציבור הרחב  בעיר ובכפר. קהל היעד הם אזרחי ישראל הרואים בחקלאות תחביב ערכי- שורשי לשעות הפנאי.

 

לדברי  השר שמחון בשנים האחרונות התפתחה בישראל "חקלאות של סופי שבוע ופנאי", בה  ישראלים רבים שאינם חקלאים במקצועם ובעיסוקם היומיומי, מבלים יחד עם בני המשפחה בעבודה מעשית  בגינות ירק וגינות נוי, בפינות חי לגידול בעלי חיים ביישובים חקלאיים, קהילתיים ובמרכזים עירוניים. התוצרת החקלאית מפעילות זו משמשת לצריכה עצמית או לתרומה לעמותות.

 

במסגרת התוכנית יפנה המשרד, בתאום עם מינהל מקרקעי ישראל, למספר מצומצם של חקלאים המתגוררים בסמוך לערים, בבקשה לייעד חלק משטח הנחלה שברשותם  (עד ל-5 דונם) לשם חקלאות פנאי. שטח זה יחולק לערוגות קטנות משפחתיות, עד 20 מ"ר הערוגה לכל משפחה. הערוגה תאומץ ע"י משפחה והאימוץ יכלול: שתילה,השקייה,דישון עיבוד וקטיף.

החקלאי בעל הנחלה ישמש כמדריך חקלאי ויעמוד לרשות המשפחות בהדרכה חקלאית שוטפת כנדרש. כמו כן הוא יספק את התשתית הדרושה : ציוד השקיה,כלי עבודה ,חוברות הדרכה מקצועית חומרי דישון, ריסוס וכו. החקלאי יהיה רשאי לגבות דמי טיפול מהמשפחות על פי תעריף שיקבע בתאום עם ממ"י. "בדרך זו נחשוף את החקלאות לציבור הרחב- ילדים, בני נוער, בני גיל הזהב, פנסיונרים. החקלאות תהווה עבורם תחביב חינוכי, המשלב ערכים כמו עבודת אדמה,הגנת הסביבה, מחזור, שימוש בפסולת חקלאית, מעקב וליווי הצומח משלב השתילה ועד לקטיף, הבנת תהליכים בטבע ועוד", אמר שמחון.

 

בכוונת שמחון להקים במשרד החקלאות בבית דגן מרכז הדרכה והדגמה לניהול חקלאות הפנאי בתחומים: גן ירק, ניהול בוסתנים, פינות הדרכה בגידול עיזים, כבשים וסוסים, הדרכה וטרינרית, הגנת הצומח, ייעול וחיסכון במים,שימוש במים אפורים בגינון, שימוש נכון בדישון והקטנת השימוש בחומרי הדברה, ניצול פסולת אורגנית לדישון חקלאי ועוד. צוותי ההדרכה של שה"מ וחקלאים מתנדבים יעמדו לרשות הציבור הרחב במרכזים אלה ויספקו הדרכה מעשית לציבור הרחב.

 

"חקלאות היא הרבה מעבר לייצור מזון. החקלאות מבטיחה את השטחים הפתוחים, שומרת על מקורות ומשאבי הטבע. משרד החקלאות חולש על נושאים רבים, רלבנטיים לכל אזרחי המדינה. כל אחד יוכל להסתייע באופן כלשהו במשרד החקלאות" אמר שמחון. 

 

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט