צור קשר דף הבית  
חיפוש
מאמץ לצמצם את אוכלובית העגורים לחורף

 

חקלאי החולה במאמץ מרוכז של הרגע הראחרון

חקלאי החולה במאמץ מרוכז של הרגע האחרון לצמצם מספר העגורים שישתקעו בעמק לכל החורף

במבצע הרחקת העגורים שמתפרס בכל העמק ובמורדות רמת הגולן משתתפים 40 כלי רכב שמונעים מהעגורים לשהות על הקרקע.

חקלאי עמק החולה פתחו במבצע של "הדקה התשעים" על מנת לצמצם ככל האפשר את מספר העגורים שקבעו את עמק החולה כמקום שהותם לתקופת החורף. חלון ההזדמנויות שבו ניתן לגרום לעגורים המגיעים מצפון להמשיך במעופם דרומה הולך ונסגר,  וממחצית דצמבר נשארים העגורים בעמק ומפסיקים לנדוד והמאבק על שמירת השדות יהיה מול כמות גדולה של עגורים.


במבצע רחב ההיקף נוטלים חלק 40 כלי רכב שמסתובבים ברחבי עמק החולה ובמורדות רמת הגולן, משמיעים רעש עז בעזרת צופרים, סירנות וזיקוקים ומונעים מהעגורים לשהות על הקרקע. בשבועות האחרונים הצליחו החקלאים בדרך זו לעודד אלפי עגורים להמשיך לנדוד מהעמק וכעת הם הגבירו את הלחץ. החקלאים מקפידים שלא לפגוע באופן פיסי בעגורים שהם בעל חיים מוגן.


זמיר כרמי, מנהל התארגנות גידולי השדה בעמק החולה, אמר שהחקלאים השקיעו  מיליוני שקלים בזריעת גידולי החורף ולא יתנו ליבול לשמש מזון לעגורים  הרעבים. אנו מתריעים כבר חודשים ארוכים על כך שללא הסדר להאכלת העגורים והסדרת שהותם בעמק החולה בתקופת החורף נאלץ לנקוט בפעולה חד צדדית, אך לצערנו איש לא התייחס לקריאותינו. רק כעת כשהפסקנו להיות "הילדים הטובים" נזכרו כולם שיש כאן בעיה.


לדברי כרמי, הפתרון המוצע כביכול על ידי אגמון החולה והקרן הקיימת לישראל הוא אחיזת עיניים מאחר ומדובר בסכום מזערי שלא יכסה את ההוצאות האמיתיות של פרויקט העגורים. החקלאים נכונים להעמיד את חלקם לטובת פרויקט מלא שיאפשר קיום אלו לצד אלו של העגורים, החקלאים, האטרקציות התיירותיות בחולה ומאות אלפי המבקרים בהם בחורף. צר לנו שהעגורים ואנו החקלאים הם אלו שמשלמים את המחיר על אוזלת ידם של הגופים הנוגעים לדבר.
בשנים שעברו מימנו החקלאים את הגרעון שנוצר בפרויקט העגורים ובפועל לא בוצע פרוייקט מלא בשל בעיית התקציב וכמות העגורים עלתה כל שנה. עד היום משרדי הממשלה ואגמון החולה לא העבירו את כל התקציב שהתחייבו לו בגין פעילות השנה שעברה כולל כספים שנגבו ממבקרים באגמון עבור פרויקט העגורים בשנה שעברה.

החקלאים נכונים לשיתוף פעולה ביישום פרויקט מלא עם מחויבות אמיתית של כל השותפים לדרך.

 

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט