צור קשר דף הבית  
חיפוש
העגורים כבר לא גורמים נזקים לחקלאות

 

הצלחה לחקלאי עמק החולה

כ-4000 עגורים עזבו את העמק ונדדו דרומה
זמיר כרמי, מרכז גידולי השדה בחולה: אנחנו מחזירים את הסדר הטבעי מאחר ולפני פיתוח האגמון והחקלאות באזור העגורים לא שהו כאן בחורף


כ-4000 עגורים עזבו בימים האחרונים  את עמק החולה בעקבות פעילות חקלאי העמק ונדדו דרומה, חלקם לאזורים אחרים בארץ ואחרים לאפריקה. החקלאים החליטו על פעילות עצמאית לסילוק העגורים לאחר שהגופים הציבוריים ומשרדי הממשלה לא העבירו את התקציבים הדרושים כדי לבצע פרויקט לשמירה על השדות והסדרת שהות העגורים בחולה בתקופת החורף והאכלתם.


זמיר כרמי, מרכז גידולי השדה בחולה, אמר שהחקלאים מחזירים את הסדר הטבעי על כנו. בעבר עמק החולה לא שימש לשהות של העגורים בעונת החורף אלא תחנה בלבד בדרכם דרומה. פיתוח אגמון החולה והשינוי בחקלאות בעמק יצר להם תנאים מלאכותיים ידי אדם ועודד אותם להישאר במספרים הולכים וגדלים. אנו החקלאים איננו יכולים להמשיך בנטל הסעדת העגורים בכוחות עצמנו ואין לנו ברירה אלא לסלק את רובם.


סילוק העגורים נעשה במגוון של אמצעים כולל הפעלת סירנות בעוצמה רבה, ירי זיקוקים ונסיעה בכלי רכב עם דגלים צהובים שמבריחים את העגורים. כרמי הדגיש שבשום מקרה אין פגיעה פיסית בעגורים, שהם חיה מוגנת. כמו כן הוא ציין שבשלב זה החקלאים מקפידים שלא לבצע את הגרוש סמוך לאתרי התיירות של אגמון החולה ושמורת החולה כדי לא לפגוע במבקרים שבאים לצפות בתופעת הטבע, במפעילי האטרקציות התיירותיות ובתושבים המתפרנסים מכך.
בימים אלו החלו חקלאי העמק בזריעת גידולי החורף. בשלב הראשון תיזרע החיטה ובהמשך יזרעו תפוחי אדמה, שעועית, אפונה וגידולים נוספים. לדברי כרמי, המשקים בחולה משקיעים סכומי עתק בגידולים אלו ומצפים להצליח בהם. איננו יכולים להרשות לעצמנו לסכן או להמר על פרנסתנו.


כרמי קרא למשרדי הממשלה ולגופים ששותפים בפרויקט האכלת העגורים להתכנס באופן מידי ולהעביר את התקציבים כדי לחזור לפעילות מסודרת שתהיה לתועלת החקלאים, התיירנים, המבקרים בעמק וכמובן העגורים.

 

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט