צור קשר דף הבית  
חיפוש
אביב הגיע ועמו דור חדש של ציפורים...

 

מה נשתנה לקראת האביב הזה בסביבה?

מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס ישראל

 

ניסן "ראשון הוא לכם לחדשי השנה" נאמר במקורות. בנושא הסביבה שנת 2009 בסימן של ההכנות לוועידת קופנהגן, הפחתת פליטת גזי החממה ופיתוח אנרגיות ירוקות

אביב הגיע ועמו דור חדש של ציפורים, צופית מאכילה את גוזליה – צילום: דוד שהמי, החברה להגנת הטבע
אכן, בדצמבר 2009 תתקיים הוועידה הבין-לאומית הגדולה בכל הזמנים בנושא הסביבה וההכנות נמצאות בעיצומן. אין כנס עולמי החל מכנס המים בטורקיה, כנס ננו-טכנולוגיה בירושלים ועד לכנס ה-G20 הסוער שאינו מזכיר את נושא הסביבה ובעיקר את בעיית שינוי האקלים. אם הדברים לא מוזכרים באולמות הנואמים, פעילים חברתיים וסביבתיים ברחובות שמחוץ לאולם מזכירים זאת לבאי הכנסים.

אולי מה שבאמת נשתנה אינן העובדות בטבע ובסביבה של הפלנטות שאינן מתחשבות בבחירה של אדם זה או אחר למשרה גבוהה, אלה יחסם של המנהיגים בעולם המערבי לנושא הסביבה.

משבר מול משבר

הגדיל לעשות נשיאה החדש של ארה"ב ברק אובמה שבמהפך יוצא דופן במדיניות שם את נושא הסביבה ובעיקר את פיתוח האנרגיות החלופיות בין שלושת הנושאים הזוכים לחלק גדול בעוגה של תקציב ארה"ב.

לא רק הניגוד בין יחסו של אובמה לנושא סביבה לעומת יחסו של קודמו לתפקיד הנשיא ג'ורג' בוש אלא השימוש של אובמה בפיתוח תעשיות ירוקות כמנוף לפתרון המשבר הכלכלי העולמי גם הוא, זאת מבלי להתנות את הצטרפותן של המינות המתפתחות החדשות כמו סין, הודו וברזיל.

משבר תעשיית הרכב לא אמור להיפתר באופן בו יחזרו חגיגת קניות של כלי רכב זוללי דלק והחלפתם בתדירות גבוהה. המשבר הכלכלי וגם המודעות לנושא הסביבה מחייב תושבים לא מעטים בארצות המערב להיות שקולים יותר ביחסם לצריכה שלהם לא רק בתחום התחבורה. כלכלת שוק של עידוד צריכה לשם ייצור מוגבר להגדלת רווחי החברות העסקיות מבלי להתחשב במשאבים המתדלדלים וביכולת ההכלה של כדור הארץ את הפליטות המזהמות כבר אינן נושא כלכלי בלבד.

המשבר הכלכלי וגם המודעות לנושא הסביבה מחייב תושבים בארצות המערב להיות שקולים יותר ביחסם לצריכה. ייצור תעשייתי מוגבר אינו עולה בקנה אחד עם המאבק בשינוי האקלים והשאיפה להשיב את הטמפרטורה של הפלנטה למצב סביר. מצב שיאשפר לכל יושבי כדור הארץ, בני אדם, בעלי חיים וצמחים לא רק לשרוד אלא להמשיך ולהתקיים ברווחה.

מה בארץ?

בארץ לא חלו תמורות רבות ביחסם לסביבה של מנהיגי הממשלה החדשה.

המשרד להגנת הסביבה נשאר שולי, עם תקציב מזערי. אך התקווה היא דווקא ביחסה של האוכלוסייה לנושאי הסביבה. יותר ויותר תושבים בישראל מוכנים לתת הרבה מעבר למה שממשלתם מבקשת מהם למען הצלת כדור הארץ.

מפעלים רבים בתעשייה ובחקלאות בארץ מגיעים לנושא הסביבה בשל דרישות של קונים מחו"ל שאינם מוכנים לרכוש מוצרים אם המפעל בארצו שלו מזהם את סביבתו גם כשסביבת הרוכש לא נפגעת. אז אם אנחנו חלק מהכפר הגלובלי, אנחנו מרוויחים גם אם לא השכלנו אנחנו לעשות זאת למען עצמנו, וזה השתנה וישתנה עוד יותר עם החתימה של ישראל על אמנת קופנהגן בסוף 2009.

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט