צור קשר דף הבית  
חיפוש
כותרת כתבה

 

נזקים כבדים בעקבות הסערה בדרום רמה"ג ובעמק חולה

כתבה ותמונות מסיור באזור

אילן אשל, מנכ"ל הארגון

סיור באיזור לאחר הסערה שהייתה בדרום רמה"ג ובעמק חולה בימים ג ו-ד 17-18.5 2011
מהלך הסיור
ביום ה' 19.5.2011 קיימנו סיור במורדות רמת הגולן ובעמק החולה על מנת להתרשם מהנזקים שגרמה הסופה המזרחית (שרקייה חמה בעוצמה של 80 עד 120 קמ"ש במשך כ- 36 שעות) בימים שלישי ורביעי 17-18 למאי 2011.
בסיור השתתפו: מיקי נוי, קליף להב, עמי קינן, ראובן דור, אלקנה בן ישר, עודד רטנר, אורנה סנדל, גרשון אפק ,ואילן אשל. נפגשנו בסיור עם אנשי ראש פינה מעיין ברוך ומטולה.
להלן התרשמותי מהנזקים שנגרמו באזורים ובגידולים השונים:

 1. מנגו במושב רמות
  סיירנו במטע מנגו במושב רמות. הצוות כולו התרשם מהנזק החמור שגרמה הסופה בדרגות שונות הכל לפי הזן, מצב הפרי והמטע, וכיוון השורות. יש מטעים שהנזק בהם גדול ביותר, ויש כאלה עם נזק חלקי. החקלאים נדרשים להודיע מידית על הנזקים לקרן לנזקי טבע על מנת שתערך שמאות. יש לבצע שמאות נוספת מאוחר יותר כאשר אפשר יהיה להעריך במדויק את הנזקים. יש להתחשב בכל מקרה ברמת הביטוח של המגדל. בסוף הכתבה, אנסה להמליץ למגדלים על האפשרויות השונות שלפניהם.
 2. שזיף באיילת השחר
  עיקר הנזק בנשירים של איילת השחר נגרם בזני השזיפים השונים יש זנים בהם הנזק הוא כמעט טוטלי ויש זנים עם נזק גדול אבל לא מלא. יש לבצע שמאות לפי הזנים. במיני הנשירים האחרים יש נזק איכותי ברמות שונות.
 3. אבוקדו באיילת השחר.
  ראינו במטע האבוקדו את הזנים אטינגר ופינקרטון. הנזק באבוקדו מתבטא בעיקר בהשחרת פירות וחנטים ובנזק של נשירת עלים והשחרה של עלים הנראית כנזק המלחה.
  הנזק באבוקדו להערכתנו, הוא חמור ביותר ,ויכול להגיע בחלקים שונים של המטע לכך שמרבית הפרי לא יהיה ראוי ליצוא ואף לשוק מקומי. יש כמובן לבצע שמאות פרטנית בכל המטע אבל זו התרשמותנו ממראה עינינו.
 4. שזיף ביסוד המעלה
  המצב בשזיפים של יסוד המעלה הוא חמור ביותר בחלק מהזנים נשירה בקגה מידה גדול של עשרות אחוזים מהפרי, ובזנים אחרים , הנזק חמור אך קטן יותר.
  היות ומרבית המגדלים ביסוד בטחו את המטע ברמת ביטוח נמוכה של נזקי טבע, אני ממליץ במיוחד לאלה שניזקו קשה ,ללכת על המסלול של אסון טבע, בו הסיכוי לפיצוי גדול יותר.
  במינים אחרים כגון משמש ואפרסק יש נזק איכותי לא גדול במיוחד.
 5. שזיף במעיין ברוך
  בשזיף במעיין ברוך התמונה דומה למצב ביסוד המעלה. במינים אחרים הנזק מועט.
 6. אבוקדו מעיין ברוך
  הנזק באבוקדו במעיין ברוך חמור ביותר ברמה של אבדן יבול ראוי לשיווק בחלק מהמטע אותו ראינו. יש כמובן לבצע שמאות פרטנית יותר בכל המטע.
 7. שזיף של עדי אמיתי מטולה
  המטע הממוקם ליד כפר יובל סבל נזקים חמורים דומים למצב בשזיף של מעיין ברוך הכל לפי הזן ומצב הפרי. גם כאן יש לבצע שמאות ולהחליט לפי רמת הביטוח לאיזה מסלול ביטוחי ללכת.

 

 לסיכום
הנזקים שנגרמו לחקלאי האזור מהסופה החמה שעברה על האזור בתאריכים 17-18 למאי הם חמורים ביותר. איננו יודעים האם תופעות הטבע החמורות המתרחשות לאחרונה לעיתים תכופות יותר תהיינה אורחות קבע באזורינו תמיד, אך אנחנו נדרשים לעשות ככל אשר בהישג ידינו להמעיט את הנזק.


היות ואין לנו שליטה על מזג האוויר עלינו לחפש דרכים אגרוטכניות מצד אחד וביטוחיות מצד שני,  אין ברצוני לעסוק בכתבה זו בדרכים האגרוטכניות בנושא זה קיימת הדרכה וקיים הניסיון האישי של הנוטעים לגבי הביטוח


נראה לי שיש לנקוט בכמה צעדים חלקם מידיים וחלקם לשנים הבאות:

 1. לטווח המיידי
  • על כל חקלאי לבדוק היטב את פוליסת הביטוח שלו בענף הניזוק ולנסות למצותה עד הסוף. אם לדוגמא הוא מבוטח ברמה הבסיסית ביותר של נזק טבע +ביטוח רב סיכוני (ביטוח יבולים) והנזק שלו הוא מעל 40% מהיבול, כדאי לו לוותר על נזק הטבע ולבקש פיצוי במסגרת הביטוח הרב סיכוני (ביטוח יבולים).
  אם לעומת זאת, הוא מבוטח בנזקי טבע, (ביטוח רשות) ברמה הגבוהה ביותר והנזק שלו הוא של 30% ומטה וגם נזק איכותי, כדאי לו ללכת במסלול של נזקי טבע.
  פנינו למנכ"ל הקרן לנזקי טבע דודי גינזבורג על מנת שהקרן תאפשר את הבחירה בין שני המסלולים. נקווה שהבחירה תתאפשר.
 2. לטווח הארוך
  • יש לכנס בכל מין פרי את טובי המוחות ומומחי הביטוח, יחד עם מומחה ביטוח חיצוני, על מנת לשפר את הפוליסה לשנים הבאות. קשה אמנם לחזות את כל נזקי העתיד אבל לפחות לאותם אירועים אותם עברנו בשנה האחרונה חייבים למצוא פתרונות ביטוחיים יצירתיים ללא העלאה משמעותית של הפרמיות.

 

 

 

רשם
אילן אשל

 

להלן כמה תמונות מהסיור.

  

 

 

 

 

 

 

 

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט

תוכן ועיצוב: שמעון דקל