צור קשר דף הבית  
חיפוש
החתמה על חוזי החכירה במושבים

 

המשבר בנדל"ן –חלון ההזדמנויות של המשק החקלאי

מאת עמית יפרח, יו"ר אגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים

 

החתמה על חוזי החכירה במושבים כצעד נוסף מצדו של המנהל לסיוע בהתאוששות ענף הנדל"ן.

 

בישיבת מועצת מינהל מקרקעי ישראל האחרונה אושרה שורת החלטות שנועדו לסייע בהתמודדות משק הנדל"ן בעקבות המשבר הכלכלי המתרחש עלינו בימים אלו.
על פי המנהל ההחלטות משקפות את התגייסות מועצת מקרקעי ישראל לקביעת מדיניות מקרקעין לסייע למשק בתקופת משבר, הן באמצעות מתן הקלות והנחות והן באמצעות קיצור הליכים שיניעו את משק הנדל"ן.
בנוסף, הנחה מנכ"ל המינהל את עובדי המינהל ליישם את ההחלטות במהירות ויעילות על מנת להביא לידי ביטוי את שורת הצעדים שנועדו לאפשר בניה ופיתוח תשתיות במשק בעיקר בתקופה זו ואת עובדי המנהל הנחה המנכ"ל להפחית את הנטל הבירוקראטי ובכך לסייע לענף הנדל"ן.


ראשית, אין ספק כי יש לשבח את המינהל כזרוע שלטונית חשובה,  האמונה על ניהול קרקעות המדינה, על ההתגייסות למען ייצוב ענף הנדל"ן בשעת מיתון.
ובכל זאת, הצעתי למינהל הינה, לבצע צעד נוסף במהלך לטובת התאוששות משק הנדל"ן ולרתום לשם כך את המרחב הכפרי, המאכלס מושבים וקיבוצים המחזיקים כ- 5 מיליון דונם משטחה של מדינת ישראל.  מרבית המושבים במדינת ישראל הינם תחת חוזה משבצת בר רשות, המתחדש בכל שלוש שנים, אשר אינו משקף את הזכויות האמיתיות של המתיישבים והאגודות ועומד בניגוד להחלטות המצטברות, שהתקבלו בנושא עיגון הזכויות, במשך השנים במועצת המנהל.
בנוגע לקביעת מדיניות בנושא חוזה החכירה, הרי שזו כאמור נקבעה ע"י מועצת המינהל מהחלטה מס' 1 דרך החלטה 823 והחלטה 979 (הנמצאת בבג"ץ) ולכן מה שנדרש כעת הנו יישום החלטות אלה במושבים ע"י הסדרת מערכת חוזית הוגנת וארוכת טווח.


תנועת המושבים מנהלת משא ומתן על נוסח החוזה מול המינהל מזה 4 שנים ועדיין קיימים פערים בין עמדות המינהל לעמדת ההתיישבות, כאשר אנו עומדים על כך שזכויותיו של בעל הנחלה יקובעו במעמד חתימת החוזה, ישקפו את זכויותיו האמיתיות על הקרקע ולא יהיו כפופות לשינויים בהחלטות ממ"י בעתיד.


פתרון סוגיה זו בהתיישבות בימים של מיתון בענף הנדל"ן תתרום ללא ספק תרומה חשובה להתאוששות הענף וליציאה מהקיפאון שבו הוא שרוי .
צעד נוסף שיכול לתרום להתאוששות ענף הנדל"ן במרחב הכפרי הינה הפחתת הנטל הבירוקראטי של המינהל בכל הקשור להסדרת הפעילות הלא חקלאית במושבים,  צעד חשוב זה יחד עם צעדים נוספים משלימים כמו הפחתה בתשלומי דמי ההיוון הנקבעים ויצירת מנגנון ערעור חיצוני על שמאויות המינהל יביאו להכנסת עסקים רבים אל תוך מעגל ההסדרה מה שיכניס כסף לקופת המדינה מחד ומאידך יוציא חקלאים מתוך ההליכים המשפטיים, אליהם נקלעו לא אחת שלא באשמתם.


החתמת המתיישבים על חוזים ארוכי טווח והסדרת נושא הפעילות הלא חקלאית יהוו צעד נוסף ומשמעותי מצד המינהל בסיוע להתאוששות ענף הנדל"ן במדינת ישראל ואין עת מתאימה מזו.    

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט