צור קשר דף הבית  
חיפוש
כותרת כתבה

 

מהנעשה בהתאחדות חקלאי ישראל

אוגוסט 2012


חום יולי-אוגוסט מקשה השנה על כולנו. גלי החום הארוכים גורמים נזקים לחלק מסוגי הפירות והירקות, אך השפע היחסי שקיים השנה, בעיקר בפירות, מאפשר התמודדות סבירה עם התופעה.

עיקר פעולתנו בחודש האחרון הוקדשה למו"מ אינטנסיבי עם רשויות המדינה בשורה של נושאים, ועיקרם: ניסיונות של משרדי ממשלה שונים ובראשי המשרד לאיכות הסביבה לקדם חוקים ותקנות שישנו את כללי המשחק המקובלים מן היסוד.


תקנות זיהום מי בריכות הדגים הועלו השבוע בכנסת ע"י המשרד לאיכות הסביבה. המשרד הזדרז להעלות התקנות בוועדת הפנים של הכנסת וסירב להצעת משרד החקלאות להביא את הנושא להחלטה משותפת בממשלה שתגדיר את הרפורמה בניקיון מי בריכות הדגים והזרמתם לנחלים כמים נקיים. עלות הפרויקט הינה כ-120 מיליון ₪, כאשר המגדלים, שמחזור מכירותיהם השנתי עומד על 240 מיליון ₪ יישאו במחצית ההוצאה ומשרדי הממשלה יממנו את המחצית השנייה.

נציגת משרד האוצר הודיעה לכנסת כי המדינה לא תשלם את חלקה ובתגובה לכך החליט ח"כ אמנון כהן, יו"ר הוועדה, שלא להביא הנושא להצבעה. בכך קיבל את דרישתנו העקרונית ומאמץ של שבועות רבים של ארגון מגדלי דגים, התאחדות חקלאי ישראל וגורמי המקצוע השונים נשא פרי.


במקביל התנהל דיון בקבינט הכלכלי חברתי של הממשלה על נושא תקנות הלול – גידול מטילות לביצים. הקבינט החליט לאמץ את הדירקטיבה האירופית שעל פיה שטח המחיה לתרנגולת יוגדל ל-750 סמ"ר ותופעת ההנשרה המאפשרת ללהקות המטילות קיום של 28 חודש במקום 20 חודש תיפסק, החל מ-1.1.13. בכך קבעה הממשלה התייקרות אוטומטית של 6 אג' לביצה.

אנחנו נערכים לטיפול מקיף בסוגיה והסברת מלוא המשמעויות ובעיקר דאגה לכיסוי ממשלתי של ההוצאות שיגזרו כתוצאה מההחלטה.

באמצע יולי – עבר במליאת הכנסת בקריאה ראשונה – חוק המספוא. עיקר מאבקנו במסגרת העלאת נושא המספוא הינו הגנה על חקלאים הקונים מזון מגורמי חוץ שאינו תיקני והם עצמם אינם מודעים לכך ואי הכלתם בקטגוריה של עבריינות פלילית. כך גם לגבי יצרני מזון גס מקומי, לקראת קריאה שניה ושלישית ננסה להגיע להבנות עם משרד החקלאות על שינוי מספר סעיפים בהסכמה. אחרת – ניכנס למאבק בוועדות הכנסת על קבלת תיקונים אלה.


חוק הפרש – אמור לעלות עם מושב החורף של הכנסת. החוק מקודם ע"י המשרד לאיכות הסביבה וגם על פיו – יושקו קנסות כבדים על מגדלים בגין אי טיפול נכון בזבל, איסור של קילטור זבל ברפתות, החמרות קשות באחסון מוצרי גרעינים ותערובת וכו'.


חוק הצייד – צריך לעלות אף הוא בתחילת מושב החורף לקריאה שנייה ושלישית ע"י המשרד לאיכות הסביבה. החוק אוסר על חקלאים לעשות שימוש כלשהו בנשק לצייד ומכריח אותם להזמין לצורך כך – רק חברות מאושרות בעלות רישיון מיוחד לעיסוק בנושא. ביחס עם ארגון הציידים הישראלי אנחנו מנהלים מאבק מסודר בנושא הנמשך כבר כשנתיים.


חוק פנסיה – עובדים זרים – ביוזמת ח"כ שי חרמש עברה בכנסת בקריאה טרומית חוק תשלום פנסיה לעובדים זרים. החוק יוצר בעיות קשות לעלות האחזקה של עובדים זרים, והוא מתעלם מדרישתנו הצודקת ורבת השנים לביטול מס מעסיקים בטרם מעלים את נושא תשלום הפנסיה לאישור הכנסת.

בחוק גם סעיפים ונושאים רבים נוספים, שהכניסו משרדי ממשלה שונים. להערכתנו – הסיכוי לקידומו בחודשים הבאים – אינו גבוה. במידה ויתקבל יגדיל את תשלום החקלאי עבור זכויות סוציאליות לעובד זר ב-500 ₪ לחודש לעובד.


חוק ההסדרים בתקציב המדינה – במידה וממשלת נתניה תחליט כי היא ממשיכה להתקיים ע"פ המועד הקבוע בחוק – עד סוף אוקטובר 2013 הרי שבמסגרת חוק ההסדרים הנלווה לתקציב המדינה יהיו ניסיונות לשינויים מרחיקי לכת דוגמת ביטול הפטור מהגבלים עסקיים בחקלאות. ניסיון להעביר את דו"ח קדמי – פרק החלב כסעיף בחוק ההסדרים וכו'.

אנחנו עומדים על המשמר, אך במידה ובחודש ספטמבר – יובא הנושא לישיבת הממשלה – נתגייס כולנו לדחיית המהלכים הללו.בברכת חופשות נעימות

ליוצאים וקיץ קל לנשארים.


אבשלום (אבו) וילן

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט

תוכן ועיצוב: שמעון דקל