צור קשר דף הבית  
חיפוש
נזקי השרב

 

מגדלים בצפון הארץ הפסידו מחצית מהיבול השנתי בימי השרב

חלק מתפוחי העץ נראים כאילו נאפו בתנור

הנתונים על היקף הנזקים שנגרמו בשל השרב החריג בסוף אוגוסט הולכים ומצטברים ומתברר שמגדלים רבים בצפון הארץ איבדו בימים ספורים עד מחצית מהיבול השנתי שלהם ובנוסף איכותם של חלק מהפירות שנותרו על העצים נפגעה. חלק מהתפוחים הבשילו טרם זמנם והחלו להיות קמחיים כמו תפוחי עץ שנאפו בתנור וכבר לא ניתן יהיה לשמור אותם בקרור. להבדיל מארועי שרב אופיניים, הנזקים לא היו רק בפירות שבצמרת העץ אלא גם באלו שבתוך העץ בשל הטמפרטורות הגבוהות. 
 

בעקבות הנזקים הקשים יזם ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, ביקור של שר החקלאות, שלום שמחון, מנכ"ל המשרד, יוסי ישי וראשי מועצת הצמחים ושרות ההדרכה במטעי פירות ברמת הגולן ומפגש עם מגדלים שהציגו את הנזקים שנגרמו להם. הסיור והמפגש עם המגדלים התקיים בהשתתפות נציגי מועצת הצמחים וארגון מגדלי פירות.
 

לדברי אילן אשל, מנכ"ל ארגון מגדלי פירות, הנזקים בעקבות מזג האוויר החם שהיה ברוב ימי אוגוסט השנה הם חמורים ברמה שלא הייתה בעבר. עבור חלק מהמגדלים מדובר במכה כלכלית קשה שהם לא יוכלו לעמוד בה בכוחות עצמם. לדבריו, הכיסוי של הביטוח החקלאי מכסה רק את הנזק הישיר הנראה לעיין ואינו מיועד להתמודד עם נזקים חריגים שנגרמו לפרי ויפגעו במשך האחסון ובחיי המדף שלו. ונדרשת מעורבות וסיוע הממשלה כפי שהיה בעבר באירועי אסונות טבע.    
 

מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות אמר שמזג האוויר החריג מחייב בחינה מעבר לאירוע הנקודתי. יתכן שאנחנו עומדים בפני מגמה עולמית של אירועי אקלים חריגים ואם זו התמונה עלינו לנקוט באמצעים טכנולוגיים אחרים שיקטינו את החשיפה למזג האוויר כמו למשל רשתות צל. הכרה ממשלתית ברשתות צל במטעי התפוח כהשקעה הזכאית למענק בדומה לנהוג בענפים רגישים יותר תעודד את התקנתן במטעים.
 

ארגון מגדלי הפירות יוזם הקמת צוות משותף של המגדלים, אנשי ענף הפירות במועצת הצמחים, שה"ם ואנשי ק.נ.ט על מנת להציע שינויים בפוליסות הביטוח של המטעים השונים אשר תתאמנה יותר למצבים קיצוניים.
כמו כן יערוך הארגון התייעצויות עם אנשי המקצוע בשה"ם לגבש המלצות לגבי האמצעים שיש לנקוט על מנת להקטין את הנזקים ככל האפשר (כגון סוגי הרשתות, האם נחוצים מבנים או לאו, שיטות השקיה גיזום ועיצוב העץ ועוד).
 

בפגישה של השר וצוותו עם מגדלי התפוח שהתקיימה בבית האריזה "פירות גולן" הבטיחו שר החקלאות  ומנכ"ל המשרד לבחון את האפשרות לסייע לענף מעבר לנזקים שיוכרו על ידי הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות. הם הדגישו בפני המגדלים את הצורך לדאוג לביטוח ברמה הגבוהה ביותר.

חדשות
Meital@Perot.org.il : רח' קפלן 2 תל אביב 64734, טל : 6966267 - 03, פקס : 6917625 - 03, דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט

תוכן ועיצוב: שמעון דקל